Ile kosztuje dorobienie klucza?

0
Ile kosztuje dorobienie klucza

Klucze to jedne z najważniejszych elementów pozwalających na zabezpieczania swojego mienia niezależnie od jego wartości. Najcenniejsze dla posiadaczy kluczy okazują się  najczęściej komplety przeznaczone do otwierania i zamykania mieszkań, garaży, samochodów czy innych pomieszczeń użytkowych, w których przechowywane są wartościowe przedmioty. Sam koszt wyprodukowania kluczy wydaje się stosunkowo niewielkim wydatkiem, zwłaszcza w porównaniu z wartością nieruchomości czy pojazdów chronionych przez nowoczesne zamki antywłamaniowe. Dlatego też dorabianie kluczy to bardzo powszechna praktyka ślusarska, która uważana jest za niedrogą usługę. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Dorobienie klucza – kiedy pożądane?

Przy zakupie nowego mieszkania czy drzwi z wprawionym już zamkiem bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, w której liczba oryginalnych kluczy nie jest wystarczająca względem liczby mieszkańców nieruchomości. Podobnie bywa w przypadku szafek czy sejfów z cenną zawartością – konieczność pożyczania klucza czy przechowywania w miejscu powszechnie dostępnym dla wszystkich zwiększa ryzyko kradzieży. Rekomenduje się również dorabianie kluczy do samochodu w sytuacji, gdy przy zakupie pojazdu z rynku wtórnego otrzymujemy tylko jeden kompatybilny komplet – w przypadku jego utraty pojawia się ryzyko wymiany wszystkich zamków, łącznie ze stacyjką. Awaryjne otwieranie samochodu to przedsięwzięcie, które okaże się dużo bardziej kosztowne niż dorobienie jednego elementu.

Proces dorabiania kluczy

Osoby nie wykazujące się znajomością branży ślusarskiej oraz najczęściej wykorzystywanych w niej technik nieświadomie przypisują procesowi wyrabiania kluczy skomplikowany charakter. Nic bardziej mylnego – dorobienie kluczy to nieskomplikowana czynność, która stanowi standardową usługę dla punktów ślusarskich. Do dorobienia klucza wymagana jest specjalna maszyna zwana kopiarką, na której naciąga się odpowiedni materiał plastyczny, czyli surówkę. W zależności od rodzaju dorabianego klucza może to być stal, mosiądz, aluminium lub inne surowce powszechnie wykorzystywane przez zakłady ślusarskie. Wybranej surówce nadaje się odpowiedniego kształtu, a następnie poddaje zabiegowi szlifowania.

Ile trwa dorobienie kluczy?

Pogotowie ślusarskie powinno dysponować sprzętem przystosowanym do usług obejmujących dorabianie kluczy, które zazwyczaj funkcjonują bardzo sprawnie z uwagi na stosunkowo krótki czas trwania procesu ich dosztukowywania na podstawie oryginalnych egzemplarzy. W przypadku kluczy tradycyjnych jak tych do zamków do drzwi Gerda, doświadczony fachowiec dokonuje dorobienia klucza w czasie nie przekraczającym kilka minut. Nieco dłużej może trwać kopiowanie kluczy magnetycznych czy modeli o niestandardowych kształtach, jednak podobne usługi nie trwają dłużej niż kilkanaście minut. Krótki czas trwania samego dorabiania kluczy nie zawsze jednak oznacza możliwość ich odbioru w tym samym dniu – w najbardziej obleganych punktach ślusarskich czas oczekiwania może wynieść nawet kilka dni.

Ile kosztuje dorobienie klucza?

Rozbieżność cenowa charakterystyczna dla dorabiania kluczy dla wielu osób może okazać się zaskakująca – za podstawowe modele kluczy patentowych jednostronnych należy zapłacić zaledwie kilka złotych, podczas gdy za skopiowanie kluczy nawiercanych – nawet do 40-50 złotych za sztukę. Wiele zależy nie tylko od rodzaju kluczy, ale również ich przeznaczenia czy producenta oryginalnego kompletu. Co więcej, koszty dorabiania klucza w różnych punktach ślusarskich na mapie tego samego miasta mogą się sporo różnić – dorabianie kluczy na Mokotowie może być dużo bardziej przystępne cenowo niż w innych warszawskich dzielnicach. W takich przypadkach najczęściej decyduje jakość zastosowanych materiałów oraz zaawansowanie technologiczne sprzętu.

Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu?

Zdecydowanie bardziej kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem jest dorobienie kluczy do samochodu. Nowoczesne systemy zabezpieczeń samochodowych bazują na wyposażaniu pojazdów w centralne zamki oraz kluczyków z immobilizerem – urządzeniem z wbudowanym kodem elektronicznym o charakterze unikatowym. Dorobiony klucz do samochodu bez odpowiednio zaprogramowanego immobilizera jest zdolny do otwarcia zamka pojazdu, ale jego uruchomienie będzie już niemożliwe. O skopiowanie kluczyka nie trzeba zwracać się do ASO – dobry ślusarz  https://www.abc-zabezpieczen.pl/awaryjne-otwieranie-samochodow.html często oferuje również dorabianie kluczy samochodowych z dodatkową usługą zaprogramowania immobilizera, co oczywiście wiąże się z dodatkową opłatą. W zależności od marki czy rocznika samochodu, koszt ten może wynieść od 150 do nawet kilkuset złotych. Co więcej, zawodowy ślusarz powinien również przewidywać w swojej ofercie awaryjne otwieranie samochodu, gdy zachodzi taka potrzeba.