Nie jest żadną nowością nieuczciwy obraz dłużnika, który na wszelkie możliwe sposoby stara się nie ponieść prawnej odpowiedzialności w stosunku do swoich zobowiązań. Raport przychodzi nam z pomocą w jaki sposób wyegzekwować takie długi, jak chociażby w przypadku ogłoszenia przez naszego dłużnika upadłości.

Skuteczne przeprowadzenie windykacji długów?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą obarczony jest ryzykiem napotkania na swojej drodze kontrahenta, który nie będzie płacił należności w terminie, nieustannie go odkładając coraz mniej wiarygodnymi wytłumaczeniami.

W takim wypadku wierzyciel powinien zastanowić się czy:

  • Podjąć samodzielną próbę wyegzekwowania należnych mu wierzytelności.  Na przykład poprzez wstąpienie na drogę sądową wraz z pozwem o zapłatę, a następnie przy pomocy komornika kontynuować postępowanie egzekucyjne.
  • Wynająć firmę windykacyjną która zajmie się za niego egzekucją należności,
  • Sprzedać dług

Warto podczas zawierania umowy bacznie przyglądać się kontrahentowi, już wtedy możemy zauważyć u niego zachowania, które mogą wzbudzić nasz niepokój.  Zachowanie bezpieczeństwa może pozwolić wstrzymać dostawy lub ograniczyć je w stosunku do zadłużonej firmy, jeszcze zanim nie zapłaci nam w terminie.

Najczęstszymi zachowaniami dłużnika które powinny wzbudzić nasze podejrzenia to:

  • występują problemy przy próbach kontaktu – jego komórka nie odpowiada bądź jej nie odbiera, w firmie wiecznie jest zajęty i nie może podejść do telefonu. Czasem dłużnik nie odbiera telefonu ponieważ wyświetla mu się na nim nasz numer, można spróbować go zaskoczyć z innego numeru telefonu. Jeśli i to nie poskutkuje warto podjąć próbę kontaktu poprzez mail, fax czy też tradycyjną pocztę.
  • Korespondencja zaadresowana do dłużnika powraca z adnotacją „ adresat nieznany” może oznaczać że dłużnik się wyprowadził i należy zacząć poszukiwania jego aktualnego adresu. Można to zrobić w Ewidencji Działalności Gospodarczej, Ewidencji Ludności, Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnym Biurze Adresowym. Zależnie od tego czy dłużnik jest osoba prawną czy też fizyczną. W celu uzyskania adresu przedstawiamy się oficjalnie jako wierzyciel dłużnika którego poszukujemy.
  • W przypadku gdy list polecony do dłużnika nie wrócił, a sam dłużnik nie reaguje na wezwania do zapłaty możemy założyć, że otrzymał wezwanie jednocześnie wykazując złą wolę nie podejmując prób negocjacji ustalenia nowego terminu zapłaty.
  • Gdy list polecony powraca wraz z adnotacją „nieodebrany w terminie”, nie koniecznie musi oznaczać że dłużnika nie było i nie mógł odebrać awiza. Istnieje również możliwość, że sprawdził adres nadawcy jeszcze zanim go odebrał i podjął świadomą decyzję, aby go nie odbierać.
  • Wydłużający terminy w płatnościach zamawia większą dostawę. W takim przypadku warto zbadać czy jest z wiązane z powiększeniem firmy dłużnika, który pozyskał nowych klientów . Bowiem może zdarzyć się sytuacja, że zamierza przyjąć większą partię towaru, za który nie zamierza nam zapłacić.
  • Kontrahent zalegający z terminami zapłaty zmniejsza zamówienia. Zachodzi bowiem obawa , że wkrótce przestanie w ogóle składać kolejne zamówienia i nie zapłaci nam zaległych należności. Mogą to być sygnały, że nosi się z zamiarem zaprzestania spłacania należności, a wyegzekwowanie ich drogą komorniczą stanie się niemożliwe.

A więc, w przypadku takiego dłużnika należy jak najszybciej wystąpić na drogę sądową składając pozew o zapłatę oraz wnioskować o zabezpieczenie w postaci majątku dłużnika.