Jak uchronić się przed bankructwem biura podróży?

wakacje

W zeszłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Najważniejszą planowaną zmianą jest utworzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Zanim jednak te pomysły staną się rzeczywistością, sprawdź, jak samemu uchronić się przed upadkiem biura podróży.

 Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma dopełnić istniejące już zabezpieczenia. Składki na niego opłacałaby wszystkie biura podróży sprzedające wycieczki poza Polskę i kraje ościenne. Dzięki niemu turyści mają być pewni, że w razie bankructwa biura podróży otrzymają pełny zwrot poniesionych kosztów, a także bez problemów powrócą do domu.

Jak możesz samodzielnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

 Zanim jednak Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zacznie rzeczywiście funkcjonować, klienci muszą samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Co możesz zrobić? Przede wszystkim rozważnie wybrać biuro podróży.

  • Sprawdź, czy dane biuro podróży widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.
  • Zobacz, czy wybrane przez Ciebie biuro podróży nie znajduje się w bazie danych jednego z biur informacji gospodarczej.
  • Poszukaj także informacji na temat wybranego biura podróży. Od jak dawna funkcjonuje? Jakie są opinie klientów? Czy informacje na stronie są pełne i rzetelne?

A co jeśli sam zrezygnujesz z podróży?

Niekiedy jednak rezygnacja z wyjazdu lub jego skrócenie wynika nie z bankructwa biura podróży, lecz z sytuacji losowych zachodzących w Twoim życiu. W takim przypadku ochronę zapewni Ci jedynie ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży – przypomina Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

 Oczywiście odszkodowanie z takiej polisy zostanie wypłacone jedynie w przypadku rezygnacji z powodu ważnych wydarzeń losowych, takich jak:

  • śmierć Twoja lub bliskiej ci osoby
  • nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie Twoje lub bliskiej osoby, przedwczesny poród,
  • poważna szkoda w mieniu (np. pożar, kradzież z włamaniem).

O zwiększeniu prawnego zabezpieczenia klientów przed bankructwem operatorów turystycznych mówi się od dawna. Zanim jednak te pomysły staną się rzeczywistością, zadbaj sam o swoje bezpieczeństwo.