Jakich kandydatów szukali rekruterzy w 2018 roku? Raport GoldenLine

rekrutacja

2018 rok upłynął pod znakiem rekordowo niskiego bezrobocia. W wielu branżach znalezienie odpowiedniego kandydata było dla pracodawców wyzwaniem. Aby zrekrutować pracowników, rekruterzy korzystali z szerokiego wachlarza narzędzi – od ogłoszeń i usług rekrutacyjnych po chętnie wykorzystywany direct search. W 2018 roku wiadomość od rekrutera za pośrednictwem Wyszukiwarki Kandydatów otrzymało 245 847 osób posiadających profil zawodowy w GoldenLine. Najczęściej poszukiwani byli specjaliści z obszarów IT, sprzedaż oraz finanse/ekonomia.

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?

W całym 2018 roku rekruterzy skontaktowali się z 245 847 osobami posiadającymi profil zawodowy w GoldenLine. Według danych serwisu wśród kandydatów, którzy otrzymali wiadomość rekrutacyjną, 12% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT – rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci ze specjalizacją sprzedaż (11% wiadomości wysłanych przez rekruterów), a na trzecim osoby ze specjalizacją finanse/ekonomia (10% otrzymujących propozycje pracy). Zaraz za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją inżynieria (10%), obsługa klienta (10%) oraz administracja biurowa (8%).

Jaki jest wiek poszukiwanych kandydatów?

Jak wynika z analiz GoldenLine, w 2018 roku najwięcej ofert bezpośrednio od rekrutera otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (50% osób), natomiast 25% osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, było w wieku 37-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby w wieku 45+ (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, 9% jest w tym wieku). Tuż za podium znalazły się osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (8%).

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani kandydaci?

Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (25%), śląskim (13%), dolnośląskim (11%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (9%). Informacje te wskazują, że w 2018 roku pracowników poszukiwano głównie w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Umiejętności oraz znajomość języków obcych – kogo szukali rekruterzy?

W 2018 roku większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiadała umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kategorii B. Poza tym rekruterzy często decydowali się na kontakt z osobami posiadającymi następujące umiejętności: znajomość programu AutoCAD (10%), znajomość systemu SAP (7%), języka programowania JavaScript (6%) i SQL (6%). Jak wynika z analiz GoldenLine, istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. W profilach osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (6%), obsługa klienta (6%) czy negocjacje (5%).

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 77% zna język angielski na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Inną często występującą umiejętnością jest znajomość języka niemieckiego (zna go 27% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjskiego (11% użytkowników).