• Zboża: Wysokie zbiory rzepaku oraz znacząca podaż innych surowców oleistych hamują wzrost jego cen. Możliwa słabsza dynamika cen pszenicy. Najnowsze prognozy produkcji tego zboża na świecie są o 13,4 mln t wyższe w porównaniu do pierwotnych oczekiwań, co oznacza spadek tylko 0,4% r/r.
  • Mleko: Ceny masła spadają wskutek odbudowy produkcji w UE-28 i w pozostałych krajach. Jednocześnie spadki cen odtłuszczonego mleka w proszku pogarszają koniunkturę na rynku mleka. Odbudowa produkcji w Nowej Zelandii przebiega wolniej od oczekiwań, co ogranicza dynamikę spadków cen przetworów mleczarskich, jak również samego mleka.
  • Mięso: Oczekiwana w 2018 r. kontynuacja wzrostu produkcji wieprzowiny w Chinach może skutkować dalszym, choć już wolniejszym spadkiem eksportu mięsa wieprzowego z UE do tego kraju. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym negatywnie na koniunkturę na unijnym rynku jest postępujący wzrost produkcji wieprzowiny w USA. W przeciwieństwie do cen żywca wieprzowego, ceny drobiu na rynku krajowym we wrześniu były wyższe r/r.
  • Owoce i warzywa: Ceny warzyw spod osłon dynamicznie wzrosły na koniec 3q17 wskutek zmniejszenia podaży na południu Europy. Presja na koszty skutkować może wzrostem cen soków pitnych w kolejnych miesiącach.

Rynek cukru w UE:

  • Od sez. 2017/18 unijny rynek cukru będzie funkcjonował w warunkach zniesionych limitów produkcyjnych oraz eksportowych. Brak ograniczeń pozwoli na zwiększanie produkcji w Unii, co może przełożyć się na spadek cen w obliczu poprawy światowego bilansu cukru w sez. 2017/18.

W krótkim okresie więcej spadków niż wzrostów cen produktów rolnych

Źródło: PKO Bank Polski