Temat kryptowalut nie schodzi ze świecznika. Powszechny dostęp do ponad kilkuset różnorodnych kryptowalut wykonanych w najróżniejszych technologiach rozgrzewa emocje, staje się tematem nr 1 na światowych rynkach gospodarczych i jednocześnie oferuje atrakcyjne możliwości inwestycyjne zarówno dla początkujących, jak i mniej zaawansowanych inwestorów.

Rynek kryptowalut to dynamicznie zmieniające się środowisko, które rządzi się całkowicie odmiennymi zasadami i prawidłami niż klasyczne instrumenty obecne na rynku kapitałowym i walutowym.

Czym są kryptowaluty?

Zwane inaczej walutami cyfrowymi, kryptowaluty to rozbudowany system księgowy, który umożliwia tworzenie, przechowywanie oraz przydzielanie informacji o stanie posiadania inwestorów w przyjętych, umownych jednostkach, które reprezentują określoną wartość. Parametry kryptowalut określane są za pomocą kodu – głównie opartego na Blockchainie, choć coraz częściej twórcy kryptowalut wypracowują odmienne architektury wypuszczanych cyfrowych walut. Bez wątpienia jednak system Blockchain jest najpopularniejszym systemem transakcyjnym.

W jaki sposób obraca się kryptowalutami?

Tym, z czego słyną kryptowaluty, jest zdecentralizowany sposób realizowania transakcji. Obrót cyfrowymi walutami nie jest w żaden sposób kontrolowany, przez co zarówno stan portfela, jak i przepływ środków nie są nadzorowane przez instytucje finansowe i organy państwowe.

Obrót cyfrowymi walutami opiera się na zasadzie sieci peer to peer (P2P) opartej na architekturze sieciowej oraz założeniach związanych z niezależną pracą węzłów sieciowych. Każdy portfel i jego użytkownik zachowuje pełną anonimowość, a realizowanie transakcji sprowadza się do przenoszenia środków z jednego do drugiego portfela poprzez tworzenie specjalnego zapisu w Blockchainie.

Cyfrowe waluty to wciąż dynamicznie zmieniający się i nieprzewidywalny rynek, przez co obrót takimi aktywami obarczony jest podwyższonym ryzykiem inwestycyjnym. Niemniej jednak nie zniechęca to miliony stałych i nowych inwestorów przed wejściem w ten niezwykły świat oferujący ogromne możliwości inwestycyjne.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty może mieć różne oblicza. Obecnie spotkamy się z ponad 300 różnymi cyfrowymi walutami obecnymi na ponad 15 światowych giełdach. Wśród najpopularniejszych kryptowalut możemy wymienić: bitcoina, litecoina, ethereum, dash, ripple, lisk, monero i wiele, wiele więcej cyfrowych walut.

Czytaj również:  Badanie Mastercard: Polacy cenią sobie bankowość mobilną i online za wygodę i szybkość, oczekują bezpieczeństwa

Bez wątpienia najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin (BTC), który wszedł na rynek w 2009 roku. Pod koniec maja 2010 roku za 10 tys. bitcoinów możliwe było zakupienie niezbyt drogiej pizzy. Obecnie jeden BTC wart jest 39 060 zł (stan na dzień 05.03.18).

Inwestowanie w kryptowaluty może sprowadzać się do inwestowania krótko- i długoterminowego, trzymania walut na specjalnych, fizycznych portfelach, a także do kopania kryptowalut.

Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu w najpopularniejsze kryptowaluty? Sprawdź: