Międzynarodowa Izba Handlowa wprowadza nowe formuły INCOTERMS

0

Reguły INCOTERMS zostały zaktualizowane jako następstwo wzrostu wielkości i złożoności światowej sprzedaży co wymusza bardziej przejrzyste i adekwatne określenie odpowiedzialności kupującego i sprzedającego w zakresie dostaw towaru.

Nowe formuły INCOTERMS zmieniają nazwę na INCOTERMS® 2010.

Zmiany sprowadzają się do formuł z grupy D. Dotychczasowe formuły DAF, DES, DEQ i DDU z INCOTERMS 2000 zostały zastąpione dwiema nowymi formułami DAT (delivered at terminal) i DAP (delivered at place).

Formuła DAT zastępuje dotychczasową formułę DEQ z INCOTERMS 2000;
Formuła DAP zastępuje dotychczasowe formuły DAF, DES i DDU z INCOTERMS 2000.

W pozostałym zakresie formuły INCOTERMS 2010 są odpowiednikami dotychczasowych formuł INCOTERMS 2000, przy czym w formułach INCOTERMS 2010 zostały doprecyzowane lub skorygowane postanowienia dot. komunikacji (nastąpiło zrównanie komunikacji elektronicznej z papierową), ubezpieczenia, obowiązków w zakresie odpraw związanych z bezpieczeństwem, podziału kosztów związanych z terminalowymi opłatami manipulacyjnymi (dot. CPT, CIP, CFR i CIF).

Czytaj również:  Co dziesiąte importowane do Polski auto sprowadzane jest z Wielkiej Brytanii. Są one tańsze w zakupie, ale trzeba zapłacić więcej za ich ubezpieczenie