Prezydent podpisał ustawę o VAT. Od lipca 2024 roku obowiązkowe fakturowanie elektroniczne

Krajowy System e-Faktur KSeF

Prezydent podpisał długo wyczekiwaną nowelizację ustawę o VAT. Jej głównym elementem jest wprowadzanie powszechnego obowiązku stosowania faktury ustrukturyzowanej, za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, czyli KSeF. 

Długo wyczekiwana ustawa o podatku od towarów i usług została podpisana. Oznacza to zakończenie dywagacji odnośnie terminu, w którym wejdzie w życie obowiązkowe fakturowanie przez KSeF w narzuconym przepisami formacie xml.

Dla większości polskich przedsiębiorców i podatników wystawiających faktury, podpisanie ustawy oznacza, że do 1 lipca 2024 roku muszą przygotować się organizacyjne do zmiany procesów fakturowania.

Wdrożenie w organizacji KSeF wymaga przebudowania wielu procesów. Im większa organizacja i bardziej skomplikowanie systemy, tym więcej czasu potrzeba na przygotowanie się do nowych wymagań.

Cytując Heraklita z Efezu „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Możemy być więc pewni, że KSeF znany w obecnie podpisanej formie, będzie ulegać ewolucji. Dlatego podchodząc do procesów fakturowania i sprzedaży, warto zastanowić się co oznaczają dla naszej firmy obecne zmiany oraz jakie mogą wystąpić w przyszłości. Na tej podstawie powinniśmy wybierać rozwiązania, które odpowiadają chociażby na potrzeby nowych wymogów fakturowania elektronicznego. Takie działanie usprawni zarówno wewnętrzne procesy fakturowania, jak również pozwoli na elastyczność implementacji wymagań biznesowych i prawnych stawianych przed firmą.

Michał Sieradzan, Product Manager Produktów Finansowo Księgowych w Symfonii