Przygotuj się na oświadczenie FOMC dot. stóp procentowych

0

Bez wątpienia Rezerwa Federalna jest największym, a co za tym idzie najważniejszym bankiem centralnym na świecie. Decyzje amerykańskiego banku centralnego mają ogromne znaczenie dla rynku kapitałowego, a w szczególności te dotyczące polityki monetarnej.

W najbliższą środę poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych, które są kluczowe dla rynku akcji, obligacji oraz zachowania się kursu dolara amerykańskiego. Do tej pory uważano, że FED nie dokona podwyżki stóp procentowych na marcowym posiedzeniu, ale za sprawą bardzo optymistycznego tonu wypowiedzi członków Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku inwestorzy byli zmuszeni do zmiany nastawienia.

Zarys sytuacji

W ostatnim czasie doszło do dwóch podwyżek stóp procentowych, pierwsza nastąpiła w grudniu 2015 roku, natomiast druga – rok później, grudzień 2016. Amerykańskie władze monetarne w 2016 roku planowały 4 podwyżki stóp procentowych, doszło do jednej. Komunikacja z rynkiem była tragiczna, inwestorzy poczuli się zmęczeni – była to prawdziwa zabawa kotka z myszką.

Ku naszemu zaskoczeniu, nie musimy czekać kolejnego roku na podwyżkę stóp procentowych, ponieważ ostatnie wypowiedzi członków FOMC nie pozostawiają cienia wątpliwości. Koszt pieniądza na środowym posiedzeniu zostanie podniesiony. Na podstawie Fed Funds inwestorzy w 100 proc. (tak naprawdę prawdopodobieństwo wynosi w okolicy 90 proc.) przekonani są, że stopy zostaną podniesione o 25 punktów bazowych.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych

Źródło: Bloomberg

Oprócz marcowej podwyżki, inwestorzy zaczęli szacować, że dalsze zacieśnianie monetarne nastąpi w czerwcu. Zmiana nastawienia doprowadziła do umocnienia się Dolara amerykańskiego, ale w mniejszym stopniu niż miało to miejsce przed ostatnimi, dwiema podwyżkami.

Jeśli zmiana w polityce monetarnej jest oczekiwana, to nie należy spodziewać się fajerwerków na rynku podczas publikacji danych, ponieważ cały ruch został już zdyskontowany. Niemnie jednak w przypadku marcowego posiedzenia może być inaczej, ponieważ przy decyzji stóp procentowych publikowane są także projekcje dalszych podwyżek kosztu pieniądza przez Rezerwę Federalną.

Czytaj również:  Rubel rosyjski traci z powodu kolejnych sankcji

„Dot-plot” z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej

„Dot-plot" z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej

Źródło: Bloomberg

„Dot-plot” jest wykresem, na którym każdy z członków FOMC zaznacza prognozowaną przez siebie stopę procentową w określonym czasie. Mediana dla oddanych głosów została przedstawiona na zielono. Dzięki temu wiemy, że władze monetarne na 2017 rok planują 3 podwyżki stóp procentowych, natomiast stopy procentowe na koniec 2017 roku mają oscylować w okolicy 1.36 proc.

Dopiero gdyby doszło do podwyższenia mediany stóp procentowych na koniec 2017 roku, to moglibyśmy zobaczyć mocniejszy ruch na rzecz dolar amerykańskiego. Wyższa mediana byłaby jednoznaczna z większą ilością podwyżek stóp procentowych.

Trzy atrakcyjne scenariusze pod Rezerwę Federalną

Dzięki wcześniej przedstawionym informacjom możemy wyróżnić trzy scenariusze, które mogą wprawić w ruch rynek kapitałowy.

Scenariusz 1: Podwyżka stóp procentowych, mediana projekcji stóp procentowych w górę.

Scenariusz numer 1 zakłada wyższe stopy procentowe oraz bardziej jastrzębie nastawienie FOMC co do przyszłości. W takich warunkach dolar amerykański najbardziej powinien umacniać się do złota oraz jena japońskiego.