RPP pod presją

0

Rozczarowanie polskimi danymi może być o wiele większe niż na pierwszy rzut oka się wydaję. Większość ekonomistów spodziewała się lepszych danych z polskiej gospodarki napędzanych programem 500 plus. Jednak efektów na dzień dzisiejszy nie widać. Warto zauważyć, że do 24 czerwca wypłacono już ponad 4 mld zł świadczeń, które nie przełożyły się na lepszy odczyt PKB, czy też sprzedaży detalicznej w lipcu.

Kontynuacja słabych odczytów gospodarczych w przyszłości może przełożyć się na zmianę stanowiska Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Na dzień dzisiejszy RPP nie widzi potrzeby dalszego luzowania polityki monetarnej. Bynajmniej przy spowalniającej gospodarce na władze monetarne będzie wywierana coraz większa presją ze strony rządu na dalsze stymulowanie gospodarki.

Na powyższym wykresie zobrazowano spadek rentowności obligacji rządowych (na początku miesiąca linia żółta, stan aktualny linia zielona) , co może sugerować, że rynek powoli zaczyna wyceniać kolejną obniżkę stóp procentowych w najbliższej przyszłości.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych

Czytaj również:  Przegląd wydarzeń tygodnia