Sitodruk, czy druk cyfrowy na odzieży? Sprawdź, jaka jest różnica

Young man in t-shirt on light background. Mock up for design

Sitodruk, czy metoda cyfrowa? Który sposób zdobienia odzieży napisami lub obrazkami daje lepsze efekty wizualne oraz który pozwala uzyskać napis o dłuższej trwałości? W jakie maszyny zainwestować, gdy chcemy zacząć oferować usługi drukowania napisów na koszulkach, a jaką, gdy chcemy jednorazowo wydrukować sobie zdjęcie na ulubionym t-Shircie? Sprawdź!

  1. Metoda sitodurku
  2. Druk cyfrowy: czym różni się od sitodruku?
  3. Wady druku cyfrowego
  4. Czy zrezygnować z korzystania z sitodruku?

Metoda sitodurku

Sitodruk pozwala na otrzymanie bardzo trwałego obrazka na odzieży: kolory pozostają na długo żywe, a struktura materiału pozostaje plastyczna. Jak koloruje się koszulki metodą sitodruku? Potrzebna jest specjalna maszyna, która przepuszcza farbę bezpośrednio na materiał przez system bardzo drobnych sit, zgodnie z tym, jak została zaprogramowana. Dzięki metodzie sitodruku, możliwe jest uzyskanie napisu wypukłego. Każdy kolor jest przepuszczany przez sito oddzielnie, przez co kolory są czyste, ale jednak trudno w przypadku tej metody o uzyskanie efektu przenikania się barw (tonowania). Tutaj możemy zobaczyć, jakie efekty daje sitodruk z hurt.koszulkowo.com. Niestety jednak, w ostatnich czasach sitodruk cieszy się coraz mniejszą popularnością, bo ustępuje miejsca znacznie bardziej wydajnemu systemowi drukowania na odzieży, czyli systemowi drukowania cyfrowo.

Druk cyfrowy: czym różni się od sitodruku?

Druk cyfrowy znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba pokrycia odzieży napisami lub obrazkami na masową skalę. Cyfrowa metoda nakładania farby na odzież jest tutaj znacznie bardziej ekonomiczna. Niestety jednak, oznakowanie odzieży metodą cyfrową nie pozwala na uzyskanie tak wytrzymałych na działanie czynników zewnętrznych ubrań, jak w przypadku sitodruku. Cyfrowa metoda nakładania farby pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnych obrazów. Jeśli chcemy wydrukować zdjęcie na koszulce i uzyskać realistyczne odwzorowanie, powinniśmy zdecydować się raczej na druk cyfrowy niż na sitodruk. Warto popatrzeć na druk cyfrowy dtg w Koszulkowo – jest to oferta jednego ze sklepów realizujących napisy cyfrowe na odzieży, na zamówienie. Bardzo szybko zauważymy, jaka jest różnica pomiędzy dwiema metodami.

Jakie są wady druku cyfrowego?

Zwykle problem pojawia się, gdy chcemy uzyskać bardzo dużą ilość tych samych sztuk odzieży w serii. W tym przypadku może okazać się, że kolejne egzemplarze różnią się od siebie kolorami. Dodatkowo, jeśli użyjemy kilku rodzajów materiałów do zadrukowania, również mogą ojawic sie między nimi różnice w odcieniach.

Czy zrezygnować z korzystania z sitodruku?

Sitodruk, mimo że nie daje sobie rady z uskakiwaniem bardzo precyzyjnych wzorów na wielu sztukach odzieży, nadal może być z powodzeniem wykorzystywany, na przykład do drukowania elementów na odzieży roboczej. Nadal nadruki wykonane metodą sitodruku są odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoć oraz odbarwienia pod wpływem działania czynników chemicznych. Wyjątkiem jest tutaj odzież polarowa – metoda sitodruku nie ma tutaj zastosowania (dlatego producenci chętniej korzystają ze zwykłych naszywek). Druk cyfrowy jest zdecydowanie bardziej wydajny. Drukując obrazy i napisy na koszulkach metodą sitodruku, za każdym razem musimy ręcznie ustawiać maszynę, wkładać odpowiednie farby w odpowiednie miejsca. Przy każdym zamówienia trzeba też oddzielnie wytwarzać sito. Jest to kosztowne i pracochłonne. Dlatego, przy zamówieniu na jedną koszulkę, zdecydowanie lepiej jest używać metod cyfrowych. W tym drugim przypadku, maszyna drukarska jest obsługiwana przez dedykowany program graficzny.