Spadek cen procesorów graficznych w Chinach

koparka bitcoin kryptowaluty

Koszt kluczowych procesorów graficznych (GPU) wykorzystywanych w wydobyciu kryptowalut gwałtownie spadł w ostatnich dniach, donosi South China Morning Post (SCMP). Podczas gdy ceny spadają, a łańcuchy dostaw zaczynają się rozluźniać, w ciągu dwóch miesięcy wokół Ethereum Merge, spadek był bardzo zauważalny.

Kluczowym czynnikiem jest tutaj znacznie niższa intensywność w sieci ethereum po The Merge, a także znacznie zmniejszone zapotrzebowanie na moc obliczeniową do wydobycia. W 2021 roku, gdy ceny gwałtownie wzrosły, takie GPU znalazły się w centrum kryzysu łańcucha dostaw. Niedobory półprzewodników spowodowały gwałtowny wzrost cen używanych samochodów, ponieważ producenci skupili się na bardziej lukratywnych obszarach rynku.

The Merge ma wpływ na gospodarkę w świecie rzeczywistym. W tym kontekście nie należy lekceważyć wpływu ethereum, a tym samym innych kryptowalut. Czas pokaże, jakie skutki przejścia na proof-of-stake przyniesie w innych obszarach, jednak na ten moment spadające ceny GPU mogą być dla niektórych powodem do świętowania – zwłaszcza dla kopaczy bitcoinów!

Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro