Wysłałeś już setki dokumentów aplikacyjnych i nadal czekasz na kontakt ze strony pracodawcy? Nie wiesz jaki jest powód tego, że twoje CV ląduje w koszu? Rynek pracy rządzi się swoimi prawami. Konkurencja jest ogromna. Podobne kompetencje i wykształcenie, te same zainteresowania. Czym się wyróżnić na tle tłumu, by przyciągnąć wzrok rekrutera i zaprezentować swoje mocne strony na rozmowie o pracę? Zapoznaj się z kilkoma cennymi wskazówkami, które sprawią, że twój telefon nie przestanie dzwonić!

Treść to nie wszystko

Zacznijmy od kwestii technicznych. Na biurko rekrutera niemal codziennie trafia mnóstwo dokumentów aplikacyjnych, które wyglądają tak samo – białe kartki zadrukowane czarną czcionką. Warto zastanowić się nad kolorystyką oraz szatą graficzną swojego życiorysu, aby wpadł w oko czytelnika. A to już połowa sukcesu. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić z kolorystyką. Barwy mają  zainteresować, a nie odstraszyć. Wystarczy, że użyjesz innego koloru w nagłówkach poszczególnych sekcji, albo wyeksponujesz najważniejsze rzeczy w swojej karierze. Pamiętaj o stonowanej kolorystyce. Najlepiej sprawdzi się ciemna zieleń, granat. Warto pogrubić niektóre elementy albo zastosować oryginalną ramkę, czy też inny graficzny ozdobnik. Ciekawym rozwiązaniem jest również wydrukowanie dokumentu na kolorowej kartce, jednakże czarne tło z białą czcionką, choć z pewnością oryginalne, nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Ustawienia strony, rodzaj czcionki

Typowe wzory CV znajdują się w orientacji pionowej. Większość osób aplikujących stosuje właśnie taki format. Znajdują się jednak śmiałkowie, którzy próbują zwrócić na siebie uwagę poprzez tworzenie dokumentów aplikacyjnych w poziomie. Taki zabieg raczej nie znajdzie uznania w oczach rekrutera. Lepiej nie ryzykować i postawić na klasykę.

Możemy natomiast poeksperymentować z rodzajem i wielkością czcionki. Zdecydowana większość osób szukających pracy decyduje się  czcionkę używaną najczęściej w korespondencji formalnej i służbowej, czyli Times New Roman. Warto zastanowić się nad wyborem czegoś bardziej oryginalnego, co sprawi, że nasz życiorys będzie wyglądał atrakcyjnie. Verdana, Tachoma, a może Arial? Możliwości jest wiele. Tutaj również trzeba uważać, by nie przesadzić. Tekst musi być czytelny. Nie stosujmy czcionek, które są mało popularne, ponieważ nie mamy pewności, że adresat będzie miał je zainstalowane na swoim komputerze. Zadbajmy również o wzrok rekrutera, ale nie zakładajmy, że jest mocno niedowidzący! 10-12 pkt. będzie wystarczające. Zbyt mała czcionka sprawi, że nikomu nie będzie się chciało czytać naszych dokumentów aplikacyjnych. Zbyt duża przytłoczy rekrutera. Zachowajmy więc umiar także pod tym względem.

Wypunktowania i marginesy

Cała kartka zadrukowana tekstem to jeden z najgorszych błędów, jakie można popełnić przy tworzeniu CV. Pamiętajmy, że koncentracja rekrutera spada z każdym kolejnym dokumentem. Badania dowodzą, że wzrok osoby czytającej skupia się tylko na ściśle określonych miejscach naszego życiorysu. Przeprowadzono 200 pomiarów, które pokazały, że tylko 45% rekruterów zapoznaje się z doświadczeniem kandydata. Następnie analizuje jego dane osobowe, a dopiero na końcu wykształcenie. Na pozostałe elementy często brakuje już czasu.

W związku z powyższym powinniśmy skupić się na zaprezentowaniu naszego doświadczenia w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Największe znaczenie mają trzy pierwsze linijki tekstu, które powinny ukazywać ostatnio zajmowane stanowiska. Warto użyć wypunktowań oraz zastosować marginesy, które sprawią, że całość będzie zdecydowanie bardziej czytelna. Dobrze sformatowany tekst świadczy nie tylko o naszym poczuciu estetyki. W ten sposób możemy zaprezentować również nasze umiejętności komputerowe.

Zdjęcie – czy to konieczne?

Żaden pracodawca nie ma prawa wymagać od nas umieszczenia w dokumentach aplikacyjnych zdjęcia. Pamiętajmy jednak, że to może być podstawowy element, który przyciągnie wzrok rekrutera i wyróżni nasze CV spośród innych dokumentów. Dobrze wykadrowane zdjęcie, oryginalne ujęcie, wzbudzi zaufanie pracodawcy i pozwoli spojrzeć na nasza kandydaturę bardziej przychylnym okiem. Przede wszystkim zdjęcie powinno być wklejone do dokumentu, a nie stanowić załącznik do niego. Nie może również zajmować połowy strony, ale musi być wyraźne i dobrej jakości. Warto powierzyć wykonanie zdjęcia profesjonaliście oraz zadbać o odpowiedni ubiór. Jeśli aplikujemy na stanowiska biznesowe, najlepszy będzie garnitur, marynarka, biała koszula. W przypadku stanowisk niższego szczebla, wystarczy odrobina elegancji w stonowanych kolorach. Podstawowym błędem przy wyborze odpowiedniego zdjęcia do dokumentów aplikacyjnych jest „odmładzanie” się kandydata przez umieszczenie fotografii sprzed wieków. Zdjęcie to także element, który ma pomóc rekruterowi skojarzyć daną osobę. Zadbajmy o to, by było ono aktualne.

CV dopasowane do stanowiska

Jeśli aplikujesz na różnorodne stanowiska i stale rozsyłasz te same dokumenty aplikacyjne, nic dziwnego, że nie zostajesz zaproszony na rozmowy w sprawie pracy. To grzech główny osób poszukujących zatrudnienia. Bardzo ważna jest odpowiednia modyfikacja dokumentu i dopasowanie go do stanowiska, na które aplikujemy. To oczywiste, że nie zmienimy swojego życiorysu, ale warto pomyśleć nad tym, co wyróżnić z naszego doświadczenia, na jakie obowiązki zwrócić uwagę. Dobrze jest sformułować na początku CV krótki profil zawodowy, który odpowie na pytanie rekrutera, dlaczego akurat szukasz zatrudnienia na danym stanowisku w tej konkretnej firmie. Kilka ciekawych słów na wstępie będzie zachętą do dalszej lektury.

Pochwal się swoimi osiągnięciami

Zawsze warto wspomnieć w CV o naszych osiągnięciach. Jak je zaprezentować? Bądź oryginalny. Pokaż je za pomocą procentów i liczb. Otrzymałeś nagrodę lub wyróżnienie? Nie zapomnij o tym wspomnieć. Dzięki tym zabiegom zdecydowanie zwiększysz swoje szanse na rozmowę rekrutacyjną.

Stosując się do powyższych wskazówek z pewnością wyróżnisz swoje dokumenty aplikacyjne na tle pozostałych. Pamiętaj jednak, że podstawową zasadą jest umiar. Nie chodzi o to, by szokować, ale wzbudzić zainteresowanie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zanim zaaplikujesz na wymarzone stanowisko, poproś kogoś bliskiego o wnikliwe przeczytanie twojego życiorysu. Pozwoli to także uniknąć rażących literówek i ukaże reakcje innych na zastosowane przez ciebie zabiegi wyróżniające. Mogą to być cenne spostrzeżenia.