Szybko otwórzmy hotele! Wspólny apel Północnej Izby Gospodarczej i Polskiej Izby Hotelarzy

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie

Temat ten jest nadal aktualny i nie uspokajają nas zapowiedzi, że do otwarcia hoteli w reżimie sanitarnym może dojść już w połowie lutego. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie oraz Polska Izba Hotelarzy apelują: prosimy o pilną informację kiedy branża hotelarska zostanie odmrożona i w jakim trybie. – Każdy dzień zwłoki i niepewności jest źródłem kolejnych strat. Przedsiębiorcy opierają się na medialnych spekulacjach i żyją w ogromnym stresie związanym ze swoją przyszłością.  Przygotowaliśmy pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera Jarosława Gowina i liczymy na rozsądek rządzących. Gospodarka potrzebuje tlenu – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak mówi Prezes Hanna Mojsiuk pismo do Prezesa Rady Ministrów jest kolejną odsłoną bliskiej współpracy między Północną Izbą Gospodarczą, a Polską Izbą Hotelarzy. Nasze instytucje wsłuchując się w głos przedsiębiorców apelują o odmrażanie gospodarki w trybie reżimu sanitarnego oraz pilne przedstawienie planu na to, jak wyglądać będzie funkcjonowanie branż po zniesieniu całkowitego lockdownu na usługi hotelarskie. Poniżej treść pisma, które trafiło na biuro Premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Szanowny Panie Premierze,

Północna Izba Gospodarcza W Szczecinie stale przygląda się sytuacji gospodarczej kraju
i skutkom, jakie wywołuje pandemia koronawirusa i obostrzenia z nią wprowadzone. Wiele branż, przedsiębiorców stoi niestety u progu bankructwa z uwagi na brak możliwości prowadzenia swej działalności. Naszą  szczególną uwagę kierujemy tym razem  w stronę branży turystycznej. Hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe zamknięte są dla ruchu turystycznego od listopada 2020 r., zatem niemal od 3 miesięcy nie generują żadnych przychodów, ponosząc ogromne koszty utrzymania pracowników i infrastruktury.

Zgodnie z badaniami dotyczącymi transmisji wirusa, wykonanymi przez brytyjski system służby zdrowia (NHS) miedzy 5 a 11 listopada 2020 roku  na dużej próbie 73651 osób zarażonych nowym, brytyjskim szczepem wirusa, a zatem zgodnie z informacjami , o wiele bardziej zakaźnym od pierwotnego, hotele przyczyniły się do zakażenia jedynie 1,7% osób z całej grupy badawczej. Dla porównania w supermarketach, w tym samym czasie zaraziło się aż 12,1% osób. Różnica jest ogromna, przy czym branża turystyczna jest „zamknięta”, a supermarkety prowadzą działalność nieprzerwanie generując znaczne zyski z uwagi na wzrost zapotrzebowania  na żywność przez  konsumentów .

W oparciu zatem  o te dane, apelujemy Panie Premierze, o zmianę strategii podejmowania decyzji i jak najszybsze określenie procedur umożliwiających przedstawicielom branży hotelarskiej wznowienie działalności. Przedstawiciele tej branży  są   w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej  i często   z uwagi na wymóg  właściwego PKD nie  mogą otrzymać żadnego finansowego wsparcia z tytułu tarcz  a należy pamiętać , iż często są to dramaty przedsiębiorców , którzy mocno inwestowali , budowali silną infrastrukturę  usług wokół branży więc są to problemy również  działalności powiązanych  . Apelujemy zatem  o jak najszybsze i zdecydowane działania strony rządowej i stanowczą reakcję na pogłębiające się problemy branży hotelarskiej i turystycznej .

Z poważaniem

Prezes Północnej Izby Gospodarczej

Hanna Mojsiuk