UE przejściowo umacnia kurs euro wobec dolara

0
forex

Korzystna sytuacja na rynku pierwotnym będzie wspierać rynek długu w Polsce. Poprawa klimatu negocjacyjnego na linii Wielka Brytania – UE przejściowo umacnia euro wobec dolara.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Na rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja nie przyniosła istotniejszych zmian notowań, chociaż widać było lekką tendencję do spadku rentowności obligacji. Wstępne wyniki wyborów samorządowych nie mają wpływu na rynek. Za to pozytywny wpływ na wyceny papierów mógł mieć silny wzrost cen na włoskim rynku dług. Stało się tak mimo ostatniej obniżki ratingu kredytowego kraju (rynek obawiał się bardziej radykalnej decyzji Moody’s) i przy sygnałach wskazujących na utrzymanie założeń budżetowych na 2019 r. przez rząd Włoch (krytykowanych przez instytucje UE). Może to sugerować, że różnica pomiędzy rentownościami włoskich a niemieckich papierów w sektorze 10 lat przekraczająca 350 pb. wycenia wspomniane ryzyka.

We wtorek nie zaplanowano ważniejszych wydarzeń. Publikowana w kraju stopa bezrobocia (PKO: 5,7%) nie powinny istotnie zmienić nastrojów.

W najbliższych dniach największy wpływ na rynek długu mogą mieć czynniki lokalne. W piątek Ministerstwo Finansów zamierza zorganizować aukcję obligacji o łącznej wartości 5-10 mld PLN. Jednocześnie inwestorzy z tytułu zapadających obligacji i wypłaty odsetek otrzymają prawie 28 mld PLN (łącznie z wykupem obligacji drogowych). Silny napływ kapitału będzie wspierał spadek rentowności 10-letnich obligacji w kierunku lub nawet poniżej 3,20%. Taki ruch wydaje się scenariuszem bazowym przy założeniu, że w Europie nie będą silniej rosły obawy dotyczące finansów publicznych Włoch.

Poniedziałek 22 października 2018 przyniósł niewielki spadek kursu EUR/USD, który ponownie zszedł poniżej poziomu 1,15 oraz stabilizację kursu EUR/PLN, który oscylował wokół 4,29.

Głównym wydarzeniem dnia na rynku krajowym była publikacja polskiego agregatu M3, który we wrześniu wzrósł o 7,9% wobec oczekiwań na poziomie 7,5% oraz 7,5% poprzednio w sierpniu. Dane te nie wpłynęły jednak znacząco na notowania złotego.
Zarówno rynki lokalne jak i globalne przez większość poniedziałku pozostawały pod wpływem poprawiającego się klimatu wokół negocjacji brexitowych. Pomimo tego, że zeszłotygodniowy szczyt UE nie doprowadził do zawarcia kompromisu w celu uniknięcia „hard brexitu”, jednak UE zgodziła się na wydłużenie okresu przejściowego dla Wielkiej Brytanii poza 2020 rok. Natomiast premier Wielkiej Brytanii T. May na spotkaniu z liderami brytyjskiego biznesu stwierdziła, że widzi realną wolę porozumienia po stronie unijnej, przy czym ewentualna „twarda granica” między Irlandią Pn. a Irlandią może okazać się konieczną w okresie przejściowym (do czasu zawarcia finalnego porozumienia handlowego z UE). Bardziej koncyliacyjne tony ze strony brytyjskiej przejściowo umocniły euro do dolara w okolice 1,1550, jednak pod koniec poniedziałku kurs EUR/USD ponownie zszedł poniżej 1,15. Na wartości euro negatywnie waży spór między Włochami a KE odnośnie budżetu oraz jastrzębie stanowisko Fed-u w kwestii dalszych podwyżek stóp procentowych.

Czytaj również:  Historyczne wzrosty na Wall Street spełnieniem American dream? Legenda wyrywa ze snu

Wykres dnia: Umiarkowana podaż obligacji skarbowych na krajowym rynku pierwotnym wspiera zawężenie ASW w sektorze 10 lat.

Umiarkowana podaż obligacji skarbowych na krajowym rynku pierwotnym wspiera zawężenie ASW w sektorze 10 lat
Źródło: Thomson Reuters

Autorzy / Źródło: Mirosław Budzicki, Jarosław Kosaty / PKO Bank Polski