W tym tygodniu jastrzębi Fed powinien wzmocnić spadki kursu EURUSD

0

Nawet mocne dane z USA nie przyczyniły się do wzrostu zmienności na rynku dłużnym, gdzie okres wakacyjny sprzyja stabilizacji krzywych dochodowości. Dobre nastroje nie opuściły rynku złotego pomimo solidnego odczytu dla amerykańskiego PKB wspierającego jastrzębi wydźwięk środowego posiedzenia Fed.

Rynek walutowy i stopy procentowej

W ostatnich dniach zachowanie złotego nadal było głównie związane z nastrojami na szerokim rynku, gdzie uwagę przyciągało przede wszystkim spotkanie Trumpa z Junckerem i posiedzenie EBC. Trudno jest określić, jakie będą ostateczne wyniki rozmów na linii USA-UE, ale po zachowaniu rynku FX (wyraźny spadek awersji do ryzyka) widać było, że zakończyło się ono po myśli inwestorów (ze zobowiązaniem do dalszych rozmów w kierunku polityki „wolnego handlu”). W reakcji na doniesienia z Waszyngtonu EURUSD wzrósł do 1,175 co pozwoliło przetestować EURPLN wsparcie na 4,28.

Zmiana nastawienia do dolara przyszła wraz z konferencją prezesa M. Draghi’ego po posiedzeniu EBC. Podtrzymanie zapowiedzi stabilnych stóp co najmniej do końca lata 2019 roku i zapewnienie, że oczekiwania rynku dotyczące pierwszej podwyżki stóp są bardzo dobrze „wpasowane” w projekcje banku wywołały ruch EURUSD w kierunku 1,162 co jednak nie spowodowało pogorszenia nastrojów względem złotego. Niemniej potwierdzone zostało, że na szybszy wzrost kosztu pieniądza w strefie euro nie można raczej liczyć. W rezultacie pozostając pod pozytywnym wpływem wyniku spotkania Trumpa z Junckerem kurs EURPLN zdołał przetestować wsparcie na 4,275.

Na rynku stopy procentowej piątkowa sesja ponownie nie przyniosła wzmożonej zmienności, gdzie polska krzywa dochodowości jedynie nieznacznie przesunęła się w górę. Na aukcji MF sprzedało papiery za 7mld PLN przy popycie na poziomie 10,2mld PLN. W tym tygodniu opublikowany zostanie plan podaży obligacji na sierpień, gdzie według naszych założeń, MF może zdecydować się na zorganizowanie jednego regularnego przetargu ze sprzedażą na poziomie 6mld PLN. Pomimo niższej podaży niż w sierpniu, taki komunikat nie powinien wspierać spadku rentowności obligacji, gdyż w lipcu mieliśmy do czynienia z wykupem obligacji PS0718 oraz wypłatą odsetek. Naszym zdaniem w najbliższych dniach wyceny skarbowych papierów wartościowych powinny utrzymywać się przy obecnych poziomach, gdzie w sektorze 10-letnim zakładamy utrzymanie ciasnego przedziału wahań 3,10%-3,25% (oczekując oscylowania wokół górnej granicy). Potencjał do mocniejszych wzrostów rentowności ogranicza dobra sytuacja budżetowa, gdzie zgodnie z komunikatem MF, po czerwcu nadwyżka budżetowa spadła jedynie minimalnie do 9,5mld PLN z 9,6mld PLN w okresie styczeń-maj.

Czytaj również:  Kurs euro pod wpływem słabych danych z Niemiec. Wojna walutowa Trumpa

Zagranicą również nie doszło do większych zmian na rynku dłużnym. W USA pomimo publikacji bardzo dobrych danych na temat PKB, którego dynamika przyspieszyła w drugim kwartale tego roku do 4,1% kw/kw SAAR z 2% w Q1, krzywa US Treasuries w zasadzie utrzymała się bez zmian.

W tym tygodniu posiedzenie decyzyjne odbędzie Fed, a oczekiwany jastrzębi wydźwięk przekazu (nasilony publikacją solidnych danych z USA, w tym ostrego przyspieszenia dynamiki PKB) powinien wzmocnić spadki kursu EURUSD, podnosząc notowania EURPLN na wyższe poziomy, co najmniej do 4,30.

Wykres dnia: Na aukcji Ministerstwo Finansów sprzedało papiery za 7mld PLN.

Na aukcji Ministerstwo Finansów sprzedało papiery za 7mld PLN
Źródło: Thomson Reuters

Autorzy / Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski