Widmo wojny handlowej z USA oddaliło się od Europy

0

W tym tygodniu odbyło się spotkanie Donalda Trumpa z szefem Komisji Europejskiej, Jeanem-Claudem Junckerem. Obaj jego uczestnicy potwierdzili, że chcą uniknąć wojny handlowej miedzy USA a Unią Europejską. Jak dotąd wydaje się, że protekcjonizm USA będzie dotyczył jednak wyłącznie Chin. Stanowisko wypracowane na spotkaniu na linii USA-UE miało bardzo pozytywny wpływ na złotówkę. Dzięki temu, że sytuacja na rynkach wyraźnie się uspokoiła, polska waluta w tym tygodniu mogła się umocnić. W piątek rano jej kurs był na poziomie 4,29 EUR/PLN. Złotemu pomogły również wyniki stopy bezrobocia, która wynosi już tylko 5,9%. Kurs eurodolara w tym czasie był notowany na poziomie 1,16 EUR/USD.

EBC pozytywnie widzi gospodarczą przyszłość strefy euro i całej Europy. Wg EBC ryzyko dla gospodarki strefy euro jest zrównoważone, a inflacja powinna do końca roku wynosić około 2% lub trochę niżej. PKB w tym roku, wg Komisji Europejskiej, powinno wzrosnąć o 2,1%. Stosunkowo dobre perspektywy prognozują gospodarce europejskiej również wskaźniki wyprzedzające. Na przykład opublikowane w tym tygodniu indeksy nowych zamówień w strefie euro były lepsze niż oczekiwano. Indeks ten w usługach osiągnął poziom 54,4 pkt., a w sektorze produkcyjnym 55,1 pkt. W obu przypadkach te wskaźniki przewidują ekspansję gospodarczą.

Gospodarka europejska pomimo umiarkowanego spowolnienia nadal ma względnie pozytywne fundamenty. Wojny handlowe mogą dotknąć Europę raczej tylko w skutek gorszej sytuacji w gospodarce światowej, spowodowanej wzrostem protekcjonizmu między USA a Chinami.

AKCENTA CZ a.s.

Czytaj również:  Kto wydaje więcej niż zarabia - Rumunia