Obróbka metali poprzez wycinanie to jeden z największych obszarów zastosowania wszelkiego rodzaju maszyn CNC. Wycinarki laserowe, stosowane przede wszystkim do obróbki cienkich płacht stali, stali nierdzewnej, miedzi i innych metali nieżelaznych, charakteryzują się przede wszystkim wysoką dokładnością i precyzją pracy, która w niektórych odłamach przemysłu metalurgicznego jest niezwykle istotna. Jak jednak w przypadku każdego rodzaju maszyn przemysłowych, nawet wśród wycinarek laserowych możemy znaleźć różne rodzaje i warianty pracy. Jak pracują, gdzie znajdują zastosowanie i jak kupić je korzystnie?

Czym jest wycinarka laserowa?

Wycinarka laserowa to urządzenie przeznaczone do wykonywania precyzyjnych cięć i wykrojów w cienkich płachtach metali takich jak stal, stal nierdzewna, oraz miedź, ale też innych materiałach takich jak drewno czy tkanina. Podstawową cechą charakterystyczną wycinarek laserowych, odróżniającą ją na tle innych tego typu urządzeń, jest jej wysoka precyzja wymiarowo-kształtowa i możliwość uzyskania nawet najmniejszych detali. Istotnym elementem procesu obróbki przy wykorzystaniu wycinarki laserowej jest niska krawędź cięcia z małą strefą wpływu ciepła, co gwarantuje oczywiście bardzo gładkie krawędzie równie istotne przy precyzyjnej pracy i małych detalach.

Najważniejsze rodzaje wycinarek laserowych i ich istotne parametry

Szybkie i efektywne cięcie metali gwarantują popularne dziś wycinarki YAG, cechujące się przede wszystkim bardzo minimalną długością fali – 1,066 mikrona to doskonały wynik pozwalający nie tylko na niskie przenikanie ciepła do materiału (co jak zostało już wspomniane skutkuje gładszymi krawędziami), ale i bardzo precyzyjne cięcie podczas pracy z maleńkimi detalami.

Silniejszym wariantem są wycinarki FIBER, czyli te bazujące na laserach światłowodowych. Wycinarki te są wydajne i sprawne, a przy tym bardzo korzystne energetycznie, co w przypadku wielu konkurencyjnych urządzeń jest niezwykle istotne.

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej wycinarki laserowej to oczywiście moc lasera i prędkość cięcia dostosowana do konkretnego rodzaju i grubości blachy. To z kolei sprawia, że znaczącą rolę odegrają tu możliwości manipulacji ustawieniami i parametrami maszyny, dostępne jako standard w urządzeniach topowych producentów.

Wycinarka laserowa LVD Impuls 4030. wycinarki laseroweŹródło: exapro.pl

Gdzie stosuje się wycinarki laserowe?

Choć początkowym zastosowaniem precyzyjnych wycinarek laserowych było wycinanie elementów z blachy i różnego rodzaju metali i to właśnie tam najczęściej się je spotyka, z urządzeń tego typu korzysta dziś naprawdę wiele branż i gałęzi przemysłu. Jednym z częstych materiałów poddawanych obróbce przez wycinarki laserowe jest drewno, w którym można dzięki nim z łatwością rzeźbić, grawerować i modelować.

Wycinarki laserowe są też często obecne przy produkcji biżuterii i metalowych elementów dekoracyjnych, w których niewielkie rozmiary i ogromna precyzja są przecież elementem najistotniejszym. Wycinarki umożliwiają jednocześnie grawerowanie w metalach, co w przypadku biżuterii jest zawsze ciekawym akcentem. Wycinarki laserowe stosuje się też w przemyśle odzieżowym, jako sposób na szybkie wykonywanie zdobień i wycięć w ubraniach oraz tekstyliach dekoracyjnych. Doskonałym przykładem będą tu obrusy i serwetki, których dziś już nie robi się ręcznie.

Używane wycinarki laserowe

Zakup wysokiej jakości profesjonalnej wycinarki laserowej wymaga nie tylko doskonałej znajomości branży i umiejętności określenia własnych potrzeb, ale i umiejętnego planowania budżetu i wydatków firmy. Nie da się bowiem ukryć, że najnowocześniejsze maszyny oferujące nieporównywalnie wyższą jakość pracy i precyzję, na której może ci zależeć, kosztują krocie. Na szczęście na rynku pojawiają się dziś portale aukcyjne pozwalające na znalezienie naprawdę korzystnych ofert zakupu dobrej jakości maszyn używanych, które zwykle nie odbiegają swoją jakością i precyzją pracy od tych zakupionych prosto od producenta. W przypadku tego typu urządzeń dobra konserwacja i umiejętne korzystanie z maszyn pozwalają na naprawdę długie użytkowanie, dzięki czemu korzystanie z maszyn używanych nie przysparza wielu problemów i jest wspaniałym rozwiązaniem zarówno dla firm rozpoczynających swoją działalność w branży, jak i tych, które zwyczajnie nie widzą potrzeby zakupu nowych urządzeń.