Związek Cyfrowa Polska powołał Komitet ds. Cyberbezpieczeństwa

Michał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski
Michał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski

W Związku Cyfrowa Polska powstał nowy Komitet, który będzie zajmować się kwestiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. – To odpowiedź na dzisiejsze potrzeby, z którymi mierzy się rynek cyfrowy i nowoczesnych technologii. Zwłaszcza, że na horyzoncie mamy sieć piątej generacji – mówi prezes Związku Michał Kanownik.

Firmy, które weszły w skład Komitetu ds. Cyberbezpieczeństwa to: Asseco, Ericsson, HP, HPE, IS-Wireless oraz Samsung. Do jego zadań będzie należało m.in. monitorowanie i opiniowanie projektów ustaw oraz innych regulacji prawnych z zakresu cyberbezpieczeństwa, doradzanie w kwestiach związanych z bezpiecznym prowadzeniem biznesu, podnoszenie świadomości dot. cyberbezpieczeństwa wśród przedsiębiorców i administracji publicznej.

Najróżniejsze ekspertyzy pokazują, że w Polsce cały czas niestety brakuje wiedzy, jak bezpiecznie korzystać z narzędzi cyfrowych. Dlatego bardzo ważnym wyzwaniem jest budowanie takiej świadomości – ocenia Michał Kanownik. I podkreśla, że w perspektywie uruchomienia 5G cyberbezpieczeństwo staje się kluczowe dla funkcjonowania całego państwa. – Sieć piątej generacji przyniesie nam wiele nowych usług i narzędzi na nieznaną dotąd skalę. Zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego będzie miało fundamentalne znaczenie do rozwoju wszystkich sektorów gospodarki – dodaje Michał Kanownik.