Aktywność fizyczna poprawiła samopoczucie i zdrowie pracowników po lockdown

sport bieganie

Aż 92% osób, które po okresie izolacji społecznej wróciły do aktywności fizycznej, odczuło poprawę samopoczucia, zaś 88% poprawę zdrowia – wynika z badania przeprowadzonego w wakacje wśród posiadaczy karty MultiSport. A właśnie poprawa zdrowia, kondycji oraz chęć zrelaksowania się to trzy główne powody uprawiania sportu, wymieniane przez pracowników korzystających z tego świadczenia pozapłacowego.

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób wracających do regularnych ćwiczeń. Prawie wszystkie ankietowane przez nas osoby, które w ostatnich miesiącach wróciły do różnych form ruchu, odczuwają płynące z tego korzyści. Nie bez powodu więc karta MultiSport nadal pozostaje w czołówce świadczeń pozapłacowych w wielu firmach, które wspierają wellbeing pracowników. Oczekujemy kontynuacji tego trendu w najbliższym czasie, ponieważ historycznie po wakacjach ponownie wzrastało zainteresowanie treningami w obiektach sportowo-rekreacyjnych – stwierdza Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems.

Dobrostan pracowników to korzyść pracodawców

Wsparcie zdrowia i dobrostanu pracowników zyskuje na znaczeniu w czasie pandemii. Badania  Instytutu Gallupa wskazują, że pracownicy, którzy uważają, że firma nie wspiera ich wystarczająco w tym zakresie, deklarują mniejszą efektywność oraz absencję wywołaną złym samopoczuciem na poziomie średnio 7,2 dnia w roku. W Polsce jednym z najpopularniejszych świadczeń pozapłacowych jest karta sportowa, która wpisuje się w ideę programów wellbeingowych. Jest świadczeniem odpowiadającym na potrzeby pracowników związane z budowaniem dobrostanu. Jakie to potrzeby?

– Pierwsze trzy powody wskazywane przez osoby korzystające z tego benefitu pracowniczego odnoszą się do samopoczucia fizycznego i psychicznego, czyli: dla zdrowia (57%), lepszej kondycji (54%) oraz relaksu (42%). Dopiero później wymieniane są powody związane z wyglądem – tyle samo osób, tj. po 39%, przyznaje, że ćwiczy, by zrzucić zbędne kilogramy czy wyrzeźbić sylwetkę – przytacza wyniki badania Adam Radzki.Aktywność fizyczna poprawiła samopoczucie i zdrowie pracowników po lockdown

Sport to inwestycja w zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Tymczasem z badania MultiSport Index Pandemia wynika, że 43% Polaków w czasie lockdown zmniejszyło poziom aktywności fizycznej, a skutki tej zmiany wpłynęły na ich zdrowie, samopoczucie i sylwetkę.

Po zaprzestaniu aktywności fizycznej bardzo szybko dochodzi do spadku masy mięśniowej, który może wynieść nawet 10% po miesiącu bezruchu. Już po kilku dniach od zmiany sportowych nawyków, nasze serce  zaczyna pracować inaczej – z szybszym rytmem spoczynkowym, wzrasta ciśnienie tętnicze, zmienia się krążenie krwi. Wreszcie, obserwowane zmiany sylwetki ciała czy brak powysiłkowego wyrzutu neurohormonów mogą powodować spadek samopoczucia, złość czy frustrację. Przymusowy okres roztrenowania w czasie lockdownu, a następnie powrót do aktywności, przypomniał wielu osobom, jak wiele korzyści związanych ze zdrowiem i samopoczuciem dostarcza sport – zaznacza kardiolog sportowy dr hab. n. med. Łukasz Małek. – Warto podkreślić, że regularna aktywność fizyczna wśród wielu korzyści zdrowotnych poprawia także odporność organizmu. Może to czynić nas mniej podatnymi na cięższe postaci choroby wirusowej, także w związku z mniejszą obecnością negatywnych czynników, np. otyłości, nadciśnienia tętniczego i innych – dodaje ekspert.

Badania naukowe prowadzone w czasie pandemii grypy AH1N1pdm09 w 2009 r. wykazały, że regularny wysiłek fizyczny zmniejsza o około 30% ryzyko zakażeń dróg oddechowych.

Różnorodność potrzeb i aktywności

– Jak się okazuje, za pomocą sportu można też realizować jeszcze inne, nawet całkowicie przeciwstawne potrzeby. Co szósty zapytany przez nas posiadacz karty MultiSport wskazuje, że jest to sposób na poznanie nowych ludzi, zaś dla co siódmego to możliwość pobycia samemu ze sobą. Różnorodność zajęć w ramach programu MultiSport umożliwia realizację wszystkich tych celów – mówi Adam Radzki.

Posiadacze kart MultiSport mają w całej Polsce do dyspozycji blisko 4 tys. obiektów sportowo-rekreacyjnych, jak kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, baseny etc. Wszystkie one podlegają tym samym, podwyższonym normom sanitarnym. Obowiązuje w nich m.in. zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk i używanego sprzętu sportowego. W klubach można korzystać z przebieralni, toalet czy pryszniców. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie ma konieczności ćwiczenia w maskach.