Analiza techniczna

0

EUR/PLN cały czas w trendzie spadkowym. Frank szwajcarski się umacnia mimo komentarzy Thomasa Jordana. USD/PLN spada wraz ze wzrostem głównej pary walutowej świata. Słabość funta brytyjskiego na szerokim rynku, w efekcie GBP/PLN najniżej od dwóch lat.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 28.06-01.08.2016

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,3520 3,9900 3,8900 5,1320
Maksimum 4,4610 4,1090 4,0920 5,3300

 

EUR/PLN – analiza od 28 czerwca do 1 sierpnia

EUR PLN – analiza od 28 czerwca do 1 sierpnia

Od początku lipca kurs EUR/PLN porusza się w ramach wyrysowanego kanału spadkowego. Kurs polskiej waluty odreagowuje skutki referendum w Wielkiej Brytanii, po którym sporo stracił. Dynamika umocnienia złotówki wzrosła po ogłoszeniu komunikatu agencji Fitch na temat Polski. Obawy o ścięciu ratingu naszego kraju okazały się bezzasadne. Mimo kiepskiego odczytu PMI dzisiaj kurs przebił minimum z ostatnich tygodni i niewykluczone jest podejście pod złamanie dolnego ograniczenia kanału. Mogłoby to spowodować spory ruch na południe nawet w kierunku 4,30. W przypadku korekty opór będzie już przy 4,36 gdzie przebiega linia wyrysowana z krótkoterminowych maksimów, a dalej 4,39, czyli 61,8 zniesienie Fibonacciego.

CHF/PLN – analiza od 28 czerwca do 1 sierpnia

CHF PLN – analiza od 28 czerwca do 1 sierpnia

Na parze CHF/PLN również od początku lipca utworzył się kanał spadkowy. Od ogłoszenia wyników referendum w sprawie Brexitu, polska waluta zyskała kilka groszy. Również za sprawą decyzji agencji Fitch udało się to umocnienie kontynuować. W efekcie po kilku dniach kurs dotarł poniżej 3,99. Było to jednak chwilowe i kurs w kolejnych dniach przeszedł w korektę co poskutkowało powrotem powyżej poziomu 4,00, a obecnie nawet dotarciem do 4,03. Jest to pochodna umocnienia się franka szwajcarskiego na szerokim rynku choćby do euro. Nie pomogły nawet dzisiejsze słowa Thomasa Jordana, szefa Banku centralnego Szwajcarii o przewartościowanej rodzimej walucie. Oporem dla tego ruchu w górę będzie poziom 4,0390, czyli górne ograniczenie kanału.

Czytaj również:  Stomatologia jest coraz bardziej innowacyjna. Obrazowanie 3D i lasery są wykorzystywane w nowoczesnym leczeniu zębów

USD/PLN – analiza od 28 czerwca do 1 sierpnia

USD PLN – analiza od 28 czerwca do 1 sierpnia

USD/PLN poruszał się w wąskim kanale. Wahania były bardzo niewielkie – od tygodnia było to raptem 5 groszy między 3,95 a 4,00. Od kilku dni nie było widać zdecydowanego kierunku, ale z pewnością musiało się to zmienić po środowym posiedzeniu Fed. I tak też się stało. Kurs wraz ze wzrostem na parze EUR/USD poszybował w dół. Osiągnęliśmy najniższy poziom od referendum w sprawie Brexitu, przebijając poziom 3,90. Gdyby ten poziom pękł, mogłoby to skutkować nawet ruchem w kierunku 3,86. Sytuacja nie jest jednak przesądzona i będzie zależna od dalszych ruchów na EUR/USD na którym też możliwa jest korekta. Na wykresie możemy wyrysować kanał spadkowy i w tym momencie poziom 3,96, czyli górne ograniczenie będzie oporem, a poziom 3,8920, czyli dolne ograniczenie, wsparciem.

GBP/PLN – analiza od 8 lipca do 1 sierpnia

GBP PLN – analiza od 8 lipca do 1 sierpnia