To nie będzie nudny tydzień

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Inwestorzy będą z niecierpliwością oczekiwać na to, co powie Yellen w środę. Dość wąskie pasmo wahań na głównej parze. Złotówka traci najwięcej do funta. Sporo informacji z rodzimej gospodarki. Dzisiaj w kalendarzu przede wszystkim inflacja ze strefy euro.

Środa 20.00

Ten tydzień bez wątpienia będzie się odbywał pod dyktando Fed. W środę o 20.00 poznamy nowe projekcje makroekonomiczne i decyzję władz monetarnych USA w sprawie stóp procentowych. Teoretycznie wątpliwe by Fed zdecydował się na jakiś ruch już na tym posiedzeniu. Od ostatniego posiedzenia członkowie Fed bardzo ostrożnie wypowiadali się w temacie dalszych ruchów, szczególnie niepewni są dalszej ścieżki inflacji.

Jaka będzie Yellen

Wydaje się, że ważniejsza będzie konferencja Janet Yellen po samej decyzji, jej początek zaplanowano na 20.30. Spekuluje się, że przedstawione zostaną plany redukcji bilansu Fed. Tyle tylko, że wcale nie musi oznaczać to umocnienia dolara. Inwestorzy dość lekceważąco podchodzą do tego tematu. Rynek zdecydowanie bardziej zwraca uwagę na zmiany oprocentowania. Od kilku tygodni na EUR/USD utrzymuje się dość wąski zakres wahań, obecnie jesteśmy w okolicach 1,1940.

Spore straty do funta

Poprzedni tydzień dla złotówki nie był udany. Największe straty krajowa waluta odnotowała do GBP. Kurs GBP/PLN w ubiegłym tygodniu wzrósł niemal 20 groszy. Był to efekt posiedzenia Banku Anglii, który zasugerował szybsze podwyżki stóp procentowych niż oczekują tego rynki. Ten tydzień będzie bardzo istotny dla walut rynków wschodzących. Od tego jakie stanowisko obierze prezes Fed będą zależały nastroje wokół waluty amerykańskiej a więc i pośrednio wpłynie to na złotówkę.

Cisza przed wyborami

Mocniejszy dolar to z pewnością wzrost awersji do ryzyka i osłabienie krajowych aktywów. Nie można też zapominać o innym czynniku ryzyka, czyli niedzielnych wyborach w Niemczech. Wynik niby jest przesądzony, ale inwestorzy pamiętają o niespodziankach z przeszłości i mogą lokować środki w bezpieczne przystanie.

Cała lista danych makro

Ten tydzień przyniesie sporo informacji z rodzimej gospodarki. Dzisiaj poznamy dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sierpniu. Jutro nastąpi publikacja produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W czwartek poznamy protokół z ostatniego posiedzenia RPP.

Dzisiaj inflacja, jutro ZEW

Na szerokim rynku dzisiaj przede wszystkim dane o inflacji CPI ze strefy euro. Oczekuje się wskazania na podobnym poziomie jak w poprzednim okresie czyli 1,5% r/r. O 16.00 poznamy indeks nieruchomości NAHB z USA. Jutro poznamy o godzinie 11.00 indeks ZEW z Niemiec, po południu dane z USA o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na budowę.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl