Bitcoin i ethereum rosną, ale Fed i ceny ropy mogą mieć chłodzący wpływ

Simon Peters, analityk eToro
Simon Peters, analityk eToro

Bitcoin wzrósł pod koniec tygodnia, po tym jak amerykański kongres zawarł porozumienie zapobiegające zamknięciu rządu.

Bitcoin ma za sobą dobry tydzień, zaczynając poniżej 26 000 dolarów, ale stale rosnąć, by wczoraj późnym wieczorem wzrosnąć do blisko 28 000 dolarów na platformie eToro, zyskując 7,4 proc. w ciągu siedmiu dni.

Ethereum odnotowało podobną aktywność w ciągu tygodnia, który rozpoczął się dla niego w okolicach 1 550 dolarów, ale wzrósł do poziomu powyżej 1 700 dolarów – czyli o 9,4 proc. w stosunku tydzień do tygodnia.

Wydaje się, że rynki pozytywnie zareagowały na uniknięcie zamknięcia rządu USA, chociaż jest to tymczasowa ulga. W tym tygodniu możemy spodziewać się kilku potencjalnych informacji, które rynki będą przetwarzać, gdy przewodniczący Fed, Jerome Powell, zabierze głos dzisiaj, a w środę odbędzie się spotkanie OPEC, a w piątek pojawią się dane dotyczące zatrudnienia w USA.

Fed i ceny ropy naftowej były niezmiennie silnymi czynnikami makro wpływającymi na rynek kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat. Na późnym etapie cyklu podwyżek stóp procentowych, w którym się znajdujemy, rynek oczekuje dalszych dobrych wiadomości, ale wraz z ponownym wzrostem cen ropy może to mieć chłodzący wpływ na nastroje.

Valkyrie rozpocznie dodawanie ethereum do ETF-ów

Zarządzający aktywami Valkyrie rozpocznie od jutra dodawanie kontraktów terminowych na ethereum do swojego funduszu ETF Bitcoin Strategy po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych. Fundusz ETF połączy teraz portfele kontraktów terminowych na bitcoina i ethereum w jedną strategię i jest pierwszym, który uzyskał na to zgodę.

Podkreśla to jednak również rosnące wyrafinowanie tych ofert instytucjonalnych i chęć rozpoczęcia dywersyfikacji stosowanych strategii inwestycyjnych. Dywersyfikacja jest naprawdę ważnym narzędziem dla inwestorów, którzy chcą wykorzystać możliwości rynkowe, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu koncentrowaniu ich portfeli na jednym obszarze. Zarządzający aktywami w przestrzeni kryptowalutowej odpowiadają teraz na to pragnienie.

Założyciel ethereum rozważa zmiany w blockchainie

Założyciel ethereum, Vitalik Buterin, opublikował blog rozważający potencjalne zmiany w sposobie funkcjonowania blockchaina ethereum.

W poście omawia potrzebę uproszczenia podstawowego kodu blockchain, aby uniknąć „rozrostu” i podkreśla obawy związane z koncentracją płynnych stakingów. Płynne stakowanie jest jednym z największych obszarów wzrostu blockchaina ethereum w ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie dzięki kamieniom milowym rozwoju, takim jak The Merge.

Rynek jest jednak silnie skoncentrowany na kilku dostawcach, na czym Buterin koncentruje się w swojej argumentacji za reformą blockchaina w celu zmniejszenia centralizacji i promowania większej konkurencji. Jego wnioski są takie, że podstawowe protokoły mogą wymagać aktualizacji w celu ulepszenia platformy – coś, co ostatecznie może mieć szeroki wpływ na blockchain i związane z nim kryptowaluty.

VanEck przekaże 10 proc. zysków z ethereum

Zarządzający aktywami VanEck powiedział, że przekaże 10 proc. zysków z nowo uruchomionego funduszu ethereum ETF na dalszy rozwój blockchain.

Skoncentrowany na ethereum ETF firmy ma wkrótce zostać uruchomiony po zarejestrowaniu się w celu handlu kontraktami futures na giełdach towarowych i będzie znajdował się obok podobnej strategii ETF bitcoina.

Firma złożyła również wniosek o ETF z ceną spot, jeden z wielu, ale na razie, ich zatwierdzenie oczekuje na zezwolenie regulacyjne – coś, czego rynek nadal wypatruje z niecierpliwością.

Simon Peters, analityk kryptowalut eToro