Blokowanie zwrotu VAT może być nadużywane

podatek

Rząd, w walce z przestępcami wyłudzającymi podatek, proponuje żeby prokuratura, policja, ABW lub CBA mogły zablokować zwrot VAT przedsiębiorcy nawet na trzy miesiące. Istnieje ryzyko, że takie rozwiązanie będzie nadużywane i ucierpi na nim wiele uczciwych firm – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

– Przyznanie tego typu uprawnień organom ścigania wydaje się dobrym pomysłem. Przyspieszenie działań organów państwa w walce z oszustami wyłudzającymi VAT jest kluczowe dla zwiększenia skuteczności w walce z patologiami. Istnieje jednak ryzyko, że rozwiązania tego typu będą nadużywane – mówi Jerzy Martini, przewodniczący Grupy VAT Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Na pewno, utrudnianie zwrotu VAT dla przedsiębiorców negatywnie wpływa na gospodarkę. Drastyczne rozwiązania służące zwalczaniu oszustów powinny być precyzyjnie nakierowane właśnie na nich, a nie na wszystkich przedsiębiorców. Dotychczasowe doświadczenie związane z działaniami organów państwa (organów skarbowych) w walce z oszustami nie napawa optymizmem. Mimo raczej skromnych efektów w walce z samymi oszustami, nadzwyczajne środki, które powinny być stosowane przeciwko oszustom (uporczywe przedłużanie zwrotów, zabezpieczenia majątku, kwestionowanie prawa do odliczenia VAT etc.) są na szeroką skalę używane przeciwko zwykłym, uczciwym biznesom i spowodowały znaczne straty w gospodarce. Duża liczba przedsiębiorstw walczy o przetrwanie lub już zbankrutowała.

– Konieczne jest więc uświadomienie organom państwa, że niefrasobliwość w stosowaniu drastycznych rozwiązań przynosi realne straty dla gospodarki i państwa. Wprowadzenie nowych rozwiązań ingerujących mocno w gospodarkę musi być związane z dodatkową akcją edukacyjną. Musi być też zapewniony rzetelny nadzór nad sposobem funkcjonowania organów w zakresie zwalczania oszustw VAT, tak aby nie dochodziło do nadużyć. Na razie nie funkcjonuje on zbyt dobrze – dodaje Jerzy Martini.

Konfederacja Lewiatan