Boris Johnson nowym premierem Wielkiej Brytanii

0
Boris Johnson

Wczoraj w okolicy godziny 13 otrzymaliśmy informację, iż około dwie trzecie z blisko 160 tysięcy członków Partii Konserwatywnej zdecydowało o wyborze Borisa Johnsona na lidera ugrupowania. Oznacza to jednocześnie, że niedługo zostanie on premierem Zjednoczonego Królestwa.

Najbardziej zapadającym w pamięć cytatem z przemówienia Johnsona po informacji o jego zwycięstwie była sugestia, iż jego celem jest „przeprowadzenie Brexitu, zjednoczenie kraju i pokonanie Jeremy’ego Corbyna”. Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na tę ostatnią część, która może sugerować, że nowemu premierowi będzie zależało na przeprowadzeniu przyspieszonych wyborów powszechnych.

Obok informacji dotyczących prób negocjacji „lepszej umowy” z Unią Europejską, nastawienia do tych rozmów ze strony UE oraz wyboru członków gabinetu Johnsona, to właśnie sugestie w kwestii szybszych wyborów powinny najbardziej zainteresować inwestorów i wpływać na zachowanie brytyjskiej waluty w kolejnych tygodniach.

Sama reakcja funta na wieść o zwycięstwie Johnsona nie była negatywna. Po kilku dniach spadków, brytyjska waluta zaczęła odbijać jeszcze przed informacją o jego elekcji. Jednak po niej otrzymała więcej wsparcia i kontynuowała wzrost. Skala ruchu była jednak dość ograniczona. Rynek był praktycznie pewny realizacji takiego scenariusza i w związku z rosnącym ryzykiem „no deal Brexitu” związanym z owym scenariuszem wyprzedawał funta w ostatnich miesiącach.

Wykres: Implikowane prawdopodobieństwo, że Boris Johnson zostanie nowym liderem Partii Konserwatywnej, na podstawie wycen serwisu Predictit.org (marzec ’19 – lipiec ‘19)

Boris Johnson zostanie nowym liderem Partii Konserwatywnej
Źródło: Bloomberg Data: 23/07/19