Jak pogodzić utrzymywanie płynności finansowej firmy z długim oczekiwaniem na przelewy od kontrahentów? Faktury z odroczonym terminem płatności są standardem w wielu branżach, m.in. budowlanej, handlowej czy transportowej. Niestety, zamrożenie środków pieniężnych w fakturach sprzyja zatorom płatniczym, które wywołują efekt domina, destabilizując płynność finansową kolejnych firm. Jednym z rozwiązań zapobiegających zadłużeniom jest faktoring. Na czym polega i jak może CI pomóc w prowadzeniu biznesu?
Spis treści:
Czym jest faktoring?
Co to jest faktoring? To usługa finansowa świadczona przez firmę faktoringową (faktora) na rzecz przedsiębiorców (faktorantów), która polega na wykupie faktur przychodowych z odroczonym terminem płatności. Przedmiotem transakcji są nieprzeterminowane wierzytelności z tytułu sprzedaży produktów lub usług, czyli takie, których termin płatności jeszcze nie minął.
Dzięki faktoringowi przedsiębiorca otrzymuje zaliczkę faktoringową od 70 proc. od 100 proc. wartości faktury – niekiedy już w dniu jej wystawienia. Uzyskane środki pieniężne można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakupy dla firmy czy wynagrodzenia dla pracowników. Faktor, który wykupił należności, wypłaca pozostałą kwotę faktorantowi, kiedy odbiorca faktury opłaci ją w wyznaczonym terminie.
Faktoring nie wpływa negatywnie na warunki współpracy między faktorantem a jego klientami, więc firma nie musi się obawiać pogorszenia relacji biznesowych. Co więcej, może nawet zwiększyć przewagę konkurencyjną, proponując klientom dłuższe terminy płatności. Czy kontrahent wie, że faktura została wykupiona przez faktora? To zależy od rodzaju faktoringu. Warunki usługi wpływają także na ewentualną windykację nierzetelnych odbiorców, którzy nie opłacają terminowo faktur.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Jak podaje PZF (Polski Związek Faktorów), faktoring niepełny (z regresem) w modelu jawnym jest najpopularniejszy w Polsce. W tym wariancie firma faktoringowa nie przejmuje odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta. To oznacza, że jeśli odbiorca faktury nie ureguluje należności w terminie, faktorant będzie zobowiązany do zwrócenia zaliczki faktorowi oraz samodzielnego dochodzenia wierzytelności od dłużnika. Z tego względu faktoring niepełny sprawdza się przede wszystkim w przypadku kontrahentów, którzy opłacają faktury po upływie nawet 2-3 miesięcy od ich wystawienia. W modelu jawnym odbiorcy faktur wiedzą o wykupie należności, więc przelewają je bezpośrednio do faktora.
Inne rodzaje faktoringu to:
- faktoring pełny (bez regresu) – firma faktoringowa ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Faktorant nie musi zwracać zaliczki faktoringowej,
- faktoring cichy (niejawny) – odbiorca faktury nie wie, że została wykupiona przez faktora. Kontrahent przelewa należności na konto bankowe przedsiębiorcy, a następnie faktorant rozlicza się z faktorem,
- faktoring półjawny – kontrahent nie wie o wykupie wierzytelności, chyba że nie opłaci faktury w wyznaczonym terminie. W tej sytuacji firma faktoringowa rozpoczyna windykację,
- faktoring odwrotny – polega na finansowaniu faktur kosztowych (zakupowych). Firma faktoringowa rozlicza się z dostawcami klienta, który zwraca środki pieniężne faktorowi w późniejszym terminie,
- faktoring międzynarodowy – skierowany do przedsiębiorstw zajmujących się importem lub eksportem produktów oraz usług. Ułatwia rozwój firmy na rynkach zagranicznych.
Ile kosztuje faktoring?
Koszt faktoringu jest uzależniony od wybranego modelu i zasad finansowania faktur. Jeżeli przedsiębiorca podpisze umowę faktoringową z abonamentem, zobliguje się do ponoszenia comiesięcznej opłaty za dostępny limit faktoringowy, czyli maksymalną łączną wartość faktur do sfinansowania. Stała opłata abonamentowa jest niezależna od liczby wykupionych faktur. Firma, której zależy na sporadycznym wspieraniu się faktoringiem, może finansować pojedyncze faktury. W tym przypadku nie ponosi żadnych kosztów za okres, w którym nie korzysta z usługi.
Główna opłata faktoringowa to prowizja za sfinansowanie faktury, którą nalicza się według stawki procentowej od wartości wierzytelności za każdy dzień oczekiwania na spłatę należności przez kontrahenta. Dzienny koszt finansowania to zaledwie 0,0333% w eFaktor, który wykupuje faktury o wartości od 100 tys. zł do nawet 15 mln zł. Co ważne, usługę faktoringową można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, więc jej rzeczywisty koszt jest niższy.