Dolar w odwrocie. Nadwyżka budżetowa

0

Amerykański dolar stracił na wartości po tym jak kolejne dane okazały się słabsze od oczekiwań analityków. Polski budżet ma nadwyżkę.

Słabsze dane z USA

Wczoraj poznaliśmy kolejne w tym tygodniu słabsze dane zza oceanu. W środę zobaczyliśmy spadki w zamówieniach. Wczoraj z kolei poznaliśmy wzrost PKB USA, który okazał się wynosić zaledwie 2% przy oczekiwaniach 2,2%. Drugim odczytem była liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. 227 tysięcy to więcej niż oczekiwane 220 tysięcy, ale biorąc pod uwagę zmienność tych danych takie odchylenie nie powinno zbyt wiele zmieniać. Jak zareagowały rynki walutowe? Początkowo przecena dolara była niewielka natomiast duże ruchy odbyły się podczas sesji azjatyckiej. Dzisiaj dolar jest o niemal centa słabszy niż wczoraj. Tym samym przy w miarę podobnych poziomach złotego względem euro dolar wypada o kilka groszy taniej niż wczoraj.

Przejściowa nadwyżka budżetu

Działania rządu w ramach zwiększonej ściągalności podatków przynoszą duże efekty szczególnie w pierwszej połowie roku. Powodem jest sytuacja na rynku pracy. To właśnie zarówno wpływy z PIT jak i CIT wzrosły o 16,4%. Nie bez znaczenia dla całego bilansu jest fakt, że więcej pracujących to większe składki ZUS co z kolei odciąża stronę wydatkową. Nie ma bowiem potrzeby aż tak mocno dotować FUS. Jak zauważają analitycy nadwyżka podobnie jak w zeszłym roku jest przejściowa. Z drugiej strony warto przypomnieć słowa wiceministra finansów o tym, że w dalszym ciągu nie stać nas na przywrócenie VAT na poziom 22%. Oznacza to, że kolejny rok mamy silne przesunięcie wydatków na drugą połowę roku. Rynki walutowe nie dają się nabrać na takie sztuczki i czekają na koniec roku i podsumowanie deficytu. Szczególnie obserwowana jest relacja długu publicznego do PKB, która akurat w zeszłym roku została istotnie zredukowana.

Czytaj również:  Słaby odczyt PMI z Chin oraz mocne dane z amerykańskiego rynku pracy osłabiły złotego

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – dochody i wydatki Amerykanów,

16:00 – USA – raport Uniwersytety Michigan.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl