Euro osłabia się względem dolara w wyniku problemów z Grecją

0

Perspektywy, które maluje Międzynarodowy Fundusz Walutowy na temat greckiego długu nie są wesołe. Słabe odczyty produkcji przemysłowej w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. Rezerwy walutowe Chin.

Dług Grecji

Wczorajsze rozmowy ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego z przedstawicielami rządu w Atenach nie napawają optymizmem. W dalszym ciągu aktualny jest scenariusz przyspieszenia reform. Powodem jest niemożliwość osiągnięcia długoterminowo wysokiego wzrostu gospodarczego oraz wygenerowania istotnej nadwyżki budżetowej koniecznej do niespłacania zobowiązań. Bez tego zdaniem funduszu dług Grecji jest niespłacalny. Przyspieszenie reform na pierwszy rzut oka nie brzmi skomplikowanie. Problemem jest natomiast fakt, że jedną z nich jest dalsze cięcie emerytur, co nie jest popularnym społecznie posunięciem. Drugim ważnym ruchem jest obniżka kwoty wolnej, która również dotknie wiele osób oraz szczególnie niepopularne umożliwienie masowych zwolnień. Jakby tego było mało MFW wezwał Niemcy do umorzenia części zadłużenia Grecji. Temat ten jeszcze wiele razy będzie powodował niepokoje na rynkach.

Produkcja przemysłowa

Po wczorajszych dobrych danych na temat zamówień w przemyśle z Niemiec dzisiaj niespodziewanie produkcja przemysłowa okazała się słabsza od oczekiwań. W ciągu roku spadła ona o 0,7% wobec oczekiwanego wzrostu o 2,5%. Dane te trafiły na rynek na którym euro osłabia się względem dolara w wyniku problemów z Grecją. W rezultacie był to kolejny impuls by kontynuować ruch spadkowy. Ogólnie dzisiejsze odczyty nie pomogły europejskim walutom. Produkcja w Czechach wzrosła o 2,7% wobec oczekiwanych 5,5% a na Węgrzech zanotowano spadek o 0,5% wobec oczekiwanego wzrostu o 1,3%. W przypadku Czech to drugie ważne dane z rzędu wypadające poniżej oczekiwań. Wczoraj sprzedaż detaliczna wzrosła o 3% podczas gdy analitycy oczekiwali 5,7%.

Rezerwy walutowe w Chinach

W Chinach trwa walka o utrzymanie wartości waluty. Jej namacalnym efektem są spadające rezerwy walutowe. Jeszcze w połowie 2014 roku wynosiły one niemal 4 biliony dolarów. Obecnie ze względu na ciągłą sprzedaż walut by podkupić i umocnić juana spadły one do 3 bilionów. Już teraz powstają regulacje utrudniające odpływ kapitału z Chin. Nie zmienia to faktu, że rezerw na utrzymywanie kursu waluty na fikcyjnym poziomie nie wystarczy na wieczność i kiedyś kurs juana będzie musiał się urynkowić.

Czytaj również:  Grudzień bez konsumpcyjnego szaleństwa

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – bilans handlu zagranicznego,
  • 16:00 – Kanada – Indeks Ivey PMI.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl