FED ugina się pod naciskiem Trumpa. Izba Gmin przegłosuje Brexit

0

Naciski przynoszą efekty. Polityka FED-u, przynajmniej w deklaracjach jego prezesa, łagodnieje. Brytyjczycy 15 stycznia zdecydują czy obecna umowa brexitowa zostanie zaakceptowana.

Presja na FED coraz skuteczniejsza

Naciski od samego prezydenta USA na Rezerwę Federalną przynoszą efekty. Jerome Powell, szef FED, zapowiedział możliwość złagodzenia podejścia do polityki monetarnej. Co to oznacza w praktyce? Najprawdopodobniej jest to zapowiedź wolniejszego wzrostu stóp procentowych w przyszłości lub nawet powstrzymania fali podwyżek. Drugą ważną kwestią, którą z punktu widzenia rynku robi FED to umarzanie części swoich środków. Wygenerował on imponującą sumę 3,5 biliona dolarów od początku kryzysu. Są to środki, za które kupowano aktywa z rynku. Obecnie część z nich jest wciąż reinwestowana, ale część nie i jest umarzana. To właśnie brak części z nich na rynkach zdaniem części analityków jest powodem ostatnich problemów amerykańskiej giełdy. Tutaj również wedle zapowiedzi szefa FED podejście jest elastyczne. Jeżeli uznają oni proces ten za problem mogą go spowolnić lub nawet wstrzymać. Co to oznacza dla rynków walutowych? Więcej środków na rynku oraz wolniej od oczekiwań rosnące stopy powinny osłabiać dolara. Pytanie ile z tego już jest zawarte w cenach.

Izba Gmin głosuje nad Brexitem

Przekładane głosowanie w sprawie umowy brexitowej ma odbyć się 15 stycznia. Temat był przenoszony na później, gdyż rząd szukał poparcia bojąc się porażki w głosowaniu. Co ciekawe projekt ma dwa problemy. Przeciwnicy brexitu deklarują, że będą głosować przeciw, bo nie chcą opuszczać struktur unijnych. Z kolei wśród konserwatystów popularny jest pogląd, że lepiej wystąpić bez wynegocjowanych warunków w ogóle niż na tych, wynegocjowanych przez ekipę Theresy May. Głosowanie zapowiada się zatem na porażkę rządu, chyba że doszło gdzieś do porozumienia. Jaki wpływ będzie mieć to na rynki walutowe? Przegrane głosowanie powinno zwiększyć znacząco zmienność na funcie. Jeżeli dojdzie.

Czytaj również:  Rośnie liczba ataków wymierzonych w instytucje państwa i sektory kluczowe dla bezpieczeństwa kraju. Powstająca w Polsce cyberarmia może je skutecznie powstrzymać

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl