Gorszy sentyment w europejskiej gospodarce

forex 3

Piątkowe odczyty wskaźników PMI dla usług i przemysłu wskazują na osłabienie koniunktury w europejskich gospodarkach. Negatywnie na koniunkturze w usługach ciąży jesienne przyśpieszenie zachorowań na koronawirusa. W przemyśle odczyty były pozytywne i w wielu przypadkach przebiły oczekiwania, ale ten sektor gospodarki nadal zmaga się z problemem niedrożnych łańcuchów dostaw i wpływu podażowych ograniczeń na prowadzenie biznesu.

Na polskim rynku długu skarbowego w dalszym ciągu utrzymuje się negatywny sentyment. W minionym tygodniu poza pogłębieniem spadków cen obligacji skarbowych stałokuponowych, widzieliśmy również przeceny obligacji skarbowych zmiennokuponowych, co negatywnie wpłynęło na wyniki. Inwestorzy bardzo agresywnie wyceniają kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce, co zwiększa szanse na odreagowanie i wzrost cen obligacji po najbliższym posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w pierwszym tygodniu listopada.

Kolejny świetny tydzień mają za sobą złoto oraz srebro, które po dynamicznym spadku cen w końcówce września sukcesywnie rosną. Srebro od początku miesiąca wzrosło o 10,65%, co pozytywnie przekłada się na wyniki funduszy srebra. Wszystko wskazuje na to, że upadająca narracja banków centralnych o przejściowym charakterze inflacji ma szansę pozytywnie wpłynąć na ceny metali szlachetnych i zdynamizować ruch wzrostowy.

W tym tygodniu czeka nas wysyp danych w czwartek oraz w piątek. W czwartek poznamy dane o inflacji w Niemczech oraz pierwsze dane o wzroście gospodarczym w USA w III kw. Tego dnia również poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą stóp procentowych. Z kolei w piątek pojawi się odczyt inflacji CPI w Polsce, prognozy wskazują, że inflacja przyśpieszy do 6,4% rdr. Ze strefy euro spłyną wstępne dane o wzroście gospodarczym w III kwartale.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.