Inflacja w Polsce przyspiesza

giełda

Inflacja CPI we wrześniu wyniosła 3,2% r/r, co jest nieco wyższym wynikiem od oczekiwań analityków. Inflacja lekko przyspieszyła w stosunku do poprzedniego miesiąca, kiedy wyniosła 2,9% r/r. Pomimo kryzysu gospodarczego inflacja CPI pozostaje podwyższona, a jej wyhamowanie następuje wolniej, niż oczekiwano. Najistotniejszym czynnikiem napędzającym inflacje są rosnące ceny usług, których dynamika przyspieszyła do 7,2% r/r z 6,6% miesiąc wcześniej. Jest to efekt przerzucania na konsumentów wyższych kosztów świadczenia usług ze względu na konieczność zabezpieczenia sanitarnego.

W ubiegłym tygodniu liczba nowych zakażeń koronawirusem rosła dynamicznie. Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna skłania rządy poszczególnych krajów do rozważenia powrotu do ograniczeń, co skutkuje wzrostem nerwowości na rynkach.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała osłabienie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości w ciągu tygodnia 1,99%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zaliczyły spadek o 2,56%. Indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 osłabił się o 1,74%, z kolei mWIG40 zanotował nieco lżejszą stratę o 0,69%.

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na danych z Polski oraz USA. We wtorek (20.10.2020) poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce oraz liczbę nowych pozwoleń na budowę domów w USA. W środę (21.10.2020) będą opublikowane wrażliwe dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. W czwartek (22.10.2020), tradycyjnie, poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Z kolei w piątek (23.10.2020) nadejdzie kolej na odczyt PMI dla usług i przemysły w Stanach Zjednoczonych oraz Strefie Euro.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.