Jak można zrezygnować z niechcianego ubezpieczenia?

ubezpieczenie

Nie każda decyzja o zakupie ubezpieczenia, jest bardzo dobrze przemyślana. Wiele osób po podpisaniu umowy dochodzi do wniosku, że ich decyzja była pochopna. Polisa staje się niepotrzebna również wtedy, gdy wygasa ryzyko ubezpieczeniowe (np. po sprzedaży ubezpieczonego mienia lub spłacie kredytu). Dlatego rezygnacja z ubezpieczenia jest bardzo istotną kwestią. Warto sprawdzić, jak ta czynność została uregulowana przez obowiązujące przepisy.

Kodeks cywilny określa tylko ogólne zasady rezygnacji z każdej polisy

Ogólne informacje na temat odstąpienia od umowy ubezpieczenia oraz jej rozwiązania, znajdziemy w ustawie kodeks cywilny (KC). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że KC określa tylko ogólne zasady dotyczące stosunków między ubezpieczonym i ubezpieczycielem. W przypadku niektórych polis (np. ubezpieczeń OC dla kierowców), przepisy szczegółowe wprowadzają zupełnie inne rozwiązania.

Kluczowe uregulowanie w kodeksie cywilnym (patrz art. 812 KC) wskazuje, że klient ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni, jeżeli ubezpieczenie dotyczy okresu dłuższego niż sześć miesięcy. Podany termin odstąpienia (30 dni) dotyczy konsumentów, czyli osób nabywających polisę do celów bezpośrednio niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub zawodową. Przedsiębiorcy mogą odstąpić od umowy ubezpieczenia przez 7 dni po jej zawarciu (jeśli okres ochrony przekracza pół roku).

Artykuł 812 kodeksu cywilnego mówi również o tym, że ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony, tylko po zajściu okoliczności wskazanych w ustawie. Takie wypowiedzenie jest dopuszczalne również wtedy, gdy ogólne warunki ubezpieczenia (tzw. OWU) albo zapisy umowy, przewidują ważny powód zakończenia ochrony.

Kolejny przepis (art. 816 KC) wskazuje, że po ujawnieniu okoliczności istotnie zmieniających ryzyko wypadku, każda ze stron umowy ubezpieczenia może domagać się korekty składki. W odpowiedzi, druga strona (tj. ubezpieczony lub ubezpieczyciel) ma 14 dni na wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Warto pamiętać, że artykułu 816 KC nie stosuje się do ubezpieczeń na życie.