Zakładanie własnej działalności gospodarczej jest w Polsce coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić – to ogromna szansa. Przede wszystkim na zarobki znacznie wyższe niż te, które osiągnąć można na etacie. Dodając do tego samodzielność w realizacji swoich obowiązków, otrzymujemy atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnie pojmowanej aktywności zawodowej.

Z drugiej jednak strony, własna firma to wielkie wyzwanie, związane m.in. z samodyscypliną. Ponadto trzeba pamiętać o wielu kwestiach dotyczących przede wszystkim rozliczeń. Księgowość można co prawda powierzyć wyspecjalizowanemu biuru rachunkowemu, często jednak przedsiębiorcy prowadzący małe firmy tymi zagadnieniami zajmują się osobiście. Pracę tę można sobie jednak ułatwić, korzystając chociażby z odpowiedniego oprogramowania, takiego jak program księgowy „Ala”.

W czym pomoże program księgowy „Ala”?

Jedną z głównych funkcji, które oferuje ten program, jest prowadzenie podstawowych form uproszczonej księgowości. W zależności od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę, sporządzać można w ten sposób zarówno Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, jak i Ewidencję Przychodów (przydatną osobom, które rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Kolejne funkcje związane są z rozliczaniem podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT. Program Ala pozwala na prowadzenie niezbędnego płatnikom rejestru VAT – ewidencji sprzedaży i zakupu VAT, a także edycję i drukowanie wszelkich innych dokumentów sprzedaży i zakupu. Zlicza również koszty, które podlegają rozliczeniu tego podatku.

Dzięki temu, że oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, umożliwia ono generowanie i wysyłkę pliki kontrolnego JPK_VAT, który stał się obowiązkiem dla części przedsiębiorców wraz z początkiem 2018 roku. To nie wszystko: za pośrednictwem programu można też generować, sprawdzać i przesyłać wszelkie e-Deklaracje do urzędu skarbowego, w tym najpopularniejsze formularze PIT-5 czy VAT-7.

Za pomocą programu w łatwy sposób stworzyć można ewidencję trwałego majątku firmy, co pozwala na obliczanie odpisów amortyzacyjnych czy wycenę posiadanych środków trwałych. Następna funkcja to ewidencjonowanie przebiegu pojazdów, niezbędne do przygotowania tzw. kilometrówek.

Co ważne dla osób, które swoją księgowość prowadzą samodzielnie – program kontroluje wszelkie należności i zobowiązania. Przypomina też o konieczności wyksięgowania faktur, które nie zostały opłacone w ustawowym terminie. Dzięki temu firmowa księgowość może być znacznie prostsza!