Każdy zakład przemysłowy potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do prowadzenia działalności produkcyjnej. Dlatego też nawet niewielkie przedsiębiorstwa prędzej czy później muszą pomyśleć o odpowiednim budynku. Jednak jak dobrze wybrać i szybko zbudować halę produkcyjną?

Hala produkcyjna – jaka powinna być?

Wbrew pozorom decyzja o budowie hali produkcyjnej wcale nie musi być prosta. Wiąże się ona z poważnymi wydatkami inwestycyjnymi, koniecznością określenia wymagań odnośnie budynku, znalezienia odpowiedniej lokalizacji i wreszcie – dobrego wykonawcy. Co ważne, zaniedbania na tym wstępnym etapie mogą być bardzo bolesne w skutkach. Przykładowo zbyt mała hala bardzo szybko okaże się za ciasna na potrzeby rozwoju firmy, co poskutkuje dodatkowymi kosztami, zła lokalizacja może z kolei znacznie utrudnić logistykę, a kiepski wykonawca może doprowadzić do opóźnień w budowie czy słabej jakości całego budynku. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie inwestycji i dokładne określenie oczekiwanych parametrów budynku.

Hala stalowa czy murowana – która lepsza?

Bardzo ważną kwestią związaną z budową hali produkcyjnej jest z pewnością wybór metody budowy. Obecnie na rynku największe znaczenie mają dwa rozwiązania – klasyczne murowane i nowoczesne – stalowe. Które z nich jest lepsze?

Porównując hale stalowe z murowanymi przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czas budowy i walory użytkowe. W obu tych przypadkach zdecydowanie lepiej wypada nowsze rozwiązanie, które postawić można w kilka miesięcy. Dodatkowo nie wymaga ono też sezonowania celem pozbycia się wilgoci. Pod względem użytkowym przewagą hal stalowych jest z kolei mniejsza liczba podpór wewnątrz – lub nawet ich brak – oraz modułowa konstrukcja, która umożliwia szybką i bezproblemową rozbudowę obiektu z zachowaniem ciągłości architektonicznej. Innymi zaletami hal stalowych jest też łatwiejsze ich utrzymanie, a także możliwość odzyskania i sprzedaży około 90% elementów konstrukcyjnych w przypadku rozbiórki budynku. Bez wątpienia więc hala stalowa jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – mówi specjalista z firmy Frisomat.

Hale stalowe – co jest potrzebne do ich budowy?

Hala produkcyjna magazyn
autor: Alexey Fursov, stock.adobe.com

Podjęcie decyzji o budowie hali produkcyjnej, wybranie technologii wykonania i określenie potrzeb to jednak tylko początek drogi do powstania budynku. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie planu architektonicznego, który zawierać będzie ogólne informacje na temat inwestycji. Plan ten jest niezbędny do złożenia wniosku w urzędzie miasta lub gminy dotyczącej warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Po jej uzyskaniu konieczne jest też wykonanie mapy geodezyjnej, z naniesionym budynkiem i innymi instalacjami. Kolejnym krokiem w kierunku budowy hali produkcyjnej będzie wystąpienie o samo pozwolenie na budowę. Podstawowym warunkiem jej uzyskania jest z kolei przedstawienie projektu budynku i zagospodarowania terenu, który rzecz jasna powinien spełniać wszelkie normy (przeciwpożarowe, BHP, sanitarno-epidemiologiczne itp.) oraz musi być skonsultowany z innymi lokalnymi instytucjami np. z zarządem dróg. Sam wniosek o wydanie pozwolenia złożyć trzeba w wydziale architektury danego powiatu, który ma 65 dni na podjęcie decyzji. Dopiero po jej wydaniu możliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych przez konkretnego wykonawcę.

Ile kosztuje hala stalowa?

Jak więc widać, proces uzyskiwania zgody na budowę hali stalowej przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku budynków murowanych. A ile kosztuje sama budowa hali stalowej?

Niestety odpowiedź na to, zdawałoby się, proste pytanie nie jest wcale łatwa. Wynika to z szeregu czynników, które mają zasadniczy wpływ na końcową cenę, a także różnego podejścia wykonawców. Zaczynając od drugiej kwestii – często zdarza się, że oferty prezentowane jako zdecydowanie najtańsze uwzględniają tylko samo postawienie hali, bez jej wykończenia i wyposażenia w niezbędne instalacje. Dlatego też zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, jaki zakres robót obejmuje umowa. Realna różnica w cenie wykonania zależy z kolei przede wszystkim od rodzaju zastosowanych materiałów, typu wypełnienia ścian, posadzki, wytrzymałości dachu, liczby okien, bram i drzwi. Warto przy tym podkreślić, że rzadko kiedy opłaca się w tych kwestiach przesadnie oszczędzać, gdyż różnice użytkowe między dobrymi i kiepskimi rozwiązaniami są naprawdę duże, a cenowe – niewielkie. Dobrą informacją dla inwestorów jest też z pewnością fakt, że koszt budowy nowoczesnej hali stalowej realnie jest zbliżony do ceny budynku murowanego – co z całą pewnością w wielu przypadkach może być kwestią decydującą – dodaje specjalista z firmy Frisomat.

Jak więc zbudować halę produkcyjną? Przede wszystkim – rozsądnie i po kolei! Kluczem do sukcesu jest z całą pewnością dokładne zaplanowanie inwestycji, określenie potrzeb, wybór dobrego wykonawcy i pozytywne przejście przez wszystkie formalności. Jeśli te elementy wykonamy dobrze, to sama budowa będzie najprostszym etapem!