Leasing nowych samochodów cieszy się ogromną popularnością – korzysta z niego nawet 40 proc. małych przedsiębiorców. Aby jednak tego rodzaju forma finansowania przyniosła maksymalne korzyści, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeżeli przymierzasz się do leasingu, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Leasing samochodowy to rozwiązanie, dzięki któremu można wiele zyskać: począwszy od niższych podatków, a skończywszy na zachowaniu płynności finansowej. Grunt to znaleźć ofertę leasingową dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy. Stojąc przed tą ważna decyzją, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Jeśli chodzi o leasing, nowe samochody najczęściej finansowane są leasingiem operacyjnym. Jednak część przedsiębiorców decyduje się na leasing finansowy. Chociaż istota obu wariantów jest identyczna, kilka szczegółów wpływa na opłacalność w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa.

Na leasing operacyjny zdecyduj się, gdy:

 • jesteś płatnikiem podatku VAT,
 • nie chcesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Leasing finansowy rozważ wówczas, gdy:

 • nie jesteś płatnikiem podatku VAT,
 • chcesz, aby spłata ostatniej raty oznaczała jednocześnie przejęcie auta – bez wykupu,
 • korzystne jest dla Ciebie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Ustal optymalną wysokość wpłaty własnej

Chcąc skorzystać z leasingu na nowe pojazdy, musisz ustalić wysokość wpłaty własnej (tzw. czynszu inicjalnego). Jest to kwota, która stanowi określony procent wartości pojazdu – nie więcej niż 45%.

Maksymalny czynsz inicjalny to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które:

 • potrzebują jednorazowego dużego kosztu
 • chcą obniżyć wysokość rat
 • nie mają historii kredytowej – wysoka wpłata własna stanowi zabezpieczenie transakcji.

Minimalny czynsz inicjalny to natomiast korzystna opcja w przypadku, gdy np. przedsiębiorca nie chce angażować wszystkich wolnych środków. Wpłacając np. 10%, możesz uzyskać leasing na uproszczonych zasadach.

Wykup na firmę czy osobę prywatną?

Zamierzając wziąć samochód w leasing operacyjny, warto uwzględnić także formę wykupu. Przedsiębiorca ma trzy  opcje:

 • wykupić pojazd na firmę,
 • wykupić auto na osobę prywatną,
 • zrezygnować z wykupu samochodu.
Czytaj również:  Samochody jak smartfony – Toyota wprowadza nowe technologie telekomunikacyjne do motoryzacji

Nie da się wskazać jednego uniwersalnego wariantu, który byłby najkorzystniejszy. Wiele zależy m.in. od tego, do jakich celów ma służyć pojazd, czy przedsiębiorca ma w planach wymienić samochód na nowy, czy użytkować go przez kolejne lata.

Decydując się na wykup na osobę fizyczną, warto ustalić wykup na poziomie 1%. Taka opcja sprawi, że większą część wartości pojazdu będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, zaś tylko niewielka kwota (wynosząca 1% wartości pojazdu) nie zostanie wliczona – straty będą więc minimalne.

Obniż wysokość raty nawet o 50%

Jeśli chodzi o leasing na nowe pojazdy, największym wydatkiem dla przedsiębiorcy są miesięczne raty. Dlatego warto zadbać o to, aby ich wysokość nie była obciążeniem firmowego budżetu. Pomaga w tym wybór odpowiedniego leasingu, np. opartego na wartości rezydualnej. Jego przykładem jest Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing, dzięki któremu wysokość comiesięcznych rat można obniżyć o 50% (w stosunku do Standard Leasingu).

Jak to możliwe? Wysokość raty jest wyliczana w oparciu o wartość pojazdu pomniejszoną o wysokość czynszu inicjalnego oraz kwoty wykupu. Warto przy tym pamiętać, że leasingobiorca spłaca jedynie tę część wartości samochodu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości w trakcie trwania umowy leasingowej.

Jak wziąć samochód w leasing?

Cała procedura uzyskania leasingu samochodowego sprowadza się do kilku kroków. Mając już wybrany pojazd, udajesz się do dealera w celu wypełnienia wniosku leasingowego. Kolejny krok to przedstawienie dokumentów firmy oraz dokumentów finansowych (o ile zachodzi taka potrzeba). Nawet tego samego dnia odbierasz decyzję leasingową, a po kilku dniach odjeżdżasz nowym autem prosto z salonu.

O czym jeszcze pamiętać?

Decydując się na leasing samochodowy, weź pod uwagę także inne kwestie, np.:

 • czas trwania umowy leasingowej,
 • wymagane dokumenty,
 • możliwość dopełnienia formalności bezpośrednio u dealera,
 • możliwość skorzystania z dodatkowych pakietów.

Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowany będzie leasing. To z kolei przełoży się na większe korzyści.