Leasing nowych samochodów cieszy się ogromną popularnością – korzysta z niego nawet 40 proc. małych przedsiębiorców. Aby jednak tego rodzaju forma finansowania przyniosła maksymalne korzyści, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeżeli przymierzasz się do leasingu, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Leasing samochodowy to rozwiązanie, dzięki któremu można wiele zyskać: począwszy od niższych podatków, a skończywszy na zachowaniu płynności finansowej. Grunt to znaleźć ofertę leasingową dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy. Stojąc przed tą ważna decyzją, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Jeśli chodzi o leasing, nowe samochody najczęściej finansowane są leasingiem operacyjnym. Jednak część przedsiębiorców decyduje się na leasing finansowy. Chociaż istota obu wariantów jest identyczna, kilka szczegółów wpływa na opłacalność w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa.

Na leasing operacyjny zdecyduj się, gdy:

 • jesteś płatnikiem podatku VAT,
 • nie chcesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Leasing finansowy rozważ wówczas, gdy:

 • nie jesteś płatnikiem podatku VAT,
 • chcesz, aby spłata ostatniej raty oznaczała jednocześnie przejęcie auta – bez wykupu,
 • korzystne jest dla Ciebie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Ustal optymalną wysokość wpłaty własnej

Chcąc skorzystać z leasingu na nowe pojazdy, musisz ustalić wysokość wpłaty własnej (tzw. czynszu inicjalnego). Jest to kwota, która stanowi określony procent wartości pojazdu – nie więcej niż 45%.

Maksymalny czynsz inicjalny to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które:

 • potrzebują jednorazowego dużego kosztu
 • chcą obniżyć wysokość rat
 • nie mają historii kredytowej – wysoka wpłata własna stanowi zabezpieczenie transakcji.

Minimalny czynsz inicjalny to natomiast korzystna opcja w przypadku, gdy np. przedsiębiorca nie chce angażować wszystkich wolnych środków. Wpłacając np. 10%, możesz uzyskać leasing na uproszczonych zasadach.

Wykup na firmę czy osobę prywatną?

Zamierzając wziąć samochód w leasing operacyjny, warto uwzględnić także formę wykupu. Przedsiębiorca ma trzy  opcje:

 • wykupić pojazd na firmę,
 • wykupić auto na osobę prywatną,
 • zrezygnować z wykupu samochodu.
Czytaj również:  Zmiany w księgowaniu umów najmu – rewolucji na rynku biurowym nie będzie

Nie da się wskazać jednego uniwersalnego wariantu, który byłby najkorzystniejszy. Wiele zależy m.in. od tego, do jakich celów ma służyć pojazd, czy przedsiębiorca ma w planach wymienić samochód na nowy, czy użytkować go przez kolejne lata.

Decydując się na wykup na osobę fizyczną, warto ustalić wykup na poziomie 1%. Taka opcja sprawi, że większą część wartości pojazdu będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, zaś tylko niewielka kwota (wynosząca 1% wartości pojazdu) nie zostanie wliczona – straty będą więc minimalne.

Obniż wysokość raty nawet o 50%

Jeśli chodzi o leasing na nowe pojazdy, największym wydatkiem dla przedsiębiorcy są miesięczne raty. Dlatego warto zadbać o to, aby ich wysokość nie była obciążeniem firmowego budżetu. Pomaga w tym wybór odpowiedniego leasingu, np. opartego na wartości rezydualnej. Jego przykładem jest Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing, dzięki któremu wysokość comiesięcznych rat można obniżyć o 50% (w stosunku do Standard Leasingu).

Jak to możliwe? Wysokość raty jest wyliczana w oparciu o wartość pojazdu pomniejszoną o wysokość czynszu inicjalnego oraz kwoty wykupu. Warto przy tym pamiętać, że leasingobiorca spłaca jedynie tę część wartości samochodu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości w trakcie trwania umowy leasingowej.

Jak wziąć samochód w leasing?

Cała procedura uzyskania leasingu samochodowego sprowadza się do kilku kroków. Mając już wybrany pojazd, udajesz się do dealera w celu wypełnienia wniosku leasingowego. Kolejny krok to przedstawienie dokumentów firmy oraz dokumentów finansowych (o ile zachodzi taka potrzeba). Nawet tego samego dnia odbierasz decyzję leasingową, a po kilku dniach odjeżdżasz nowym autem prosto z salonu.

O czym jeszcze pamiętać?

Decydując się na leasing samochodowy, weź pod uwagę także inne kwestie, np.:

 • czas trwania umowy leasingowej,
 • wymagane dokumenty,
 • możliwość dopełnienia formalności bezpośrednio u dealera,
 • możliwość skorzystania z dodatkowych pakietów.

Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowany będzie leasing. To z kolei przełoży się na większe korzyści.