Kurs dolara zwyżkuje po danych z USA

0

Informacje płynące z USA wspierają umocnienie dolara względem euro. Ten sam ruch jest wspierany przez słabsze dane z Niemiec. Rada Polityki Pieniężnej i stopy procentowe w Polsce.

Dobre dane wsparły dolara

Indeks PMI dla usług wyniósł dokładnie tyle co oczekiwano. 54,2 punktu to co prawda o 0,2 punktu mniej niż przed miesiącem, ale wciąż wyraźnie powyżej granicy 50 punktów symbolicznie rozdzielającej rozwój od recesji. Raport ISM dla usług wyniósł z kolei 56,7 punktu to dobry wynik chociaż nieznacznie gorszy od oczekiwań. Dane te pomogły umacniać się dolarowi względem głównych walut.

Zadyszka Niemiec

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadają w ujęciu rocznym o 7% po uwzględnieniu czynników sezonowych. Są to gorsze od oczekiwań danych, ale analitycy nie mieli złudzeń, że dobrze nie będzie. Dlatego właśnie prognozowali spadek o 5,7%. Są to kolejne już słabsze dane pokazujące, że główny motor napędowy Unii Europejskiej ma problemy. Słabsze dane pozwoliły przedłużyć rajd dolara, który od kilku dni wyraźnie umacnia się względem euro.

Stopy procentowe w Polsce

Dzisiaj posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy nie mają wątpliwości, nie dojdzie dzisiaj do podwyżek stóp procentowych. Ważniejsza będzie konferencja prasowa po samym spotkaniu. Coraz głośniejsze są komentarze, że podwyżki stóp procentowych w Polsce w ogóle się nie odbędą. Nie tylko do końca 2019 roku jak dotychczas sądzono, ale nawet dłużej. Coraz więcej osób przewiduje, że w przypadku spowolnienia w Europie mogłoby dojść nawet do obniżki. Gdyby RPP obniżała stopy procentowe byłaby to negatywna informacja dla notowań klienta.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – handel zagraniczny

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Dogrywka Draghiego