Niedowartościowana złotówka

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Złotówka radzi sobie słabo biorąc pod uwagę inne waluty rynków wschodzących. EUR/PLN w konsolidacji między 4,30 a 4,35. Wybory w USA decydujące dla rynku walutowego. Wygrana Hillary Clinton nadzieją na poprawę nastrojów na rynkach globalnych. Funt brytyjski pod pozytywnym wpływem decyzji Sądu Najwyższego. Podejście Theresy May sporym hamulcem dla dalszych wzrostów na GBP.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 15.09-07.11.2016

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2650 3,9350 3,8820 4,6910
Maksimum 4,3440 4,0150 3,9880 5,0100

 

EUR/PLN – analiza od 15 września do 7 listopada

EUR/PLN - analiza od 15 września do 7 listopada

EUR/PLN pozostaje cały czas w lekkim trendzie wzrostowym. Od dłuższego już czasu złoty pozostaje w ramach poziomów 4,30-4,35. Póki co mimo poprawy nastrojów na rynkach globalnych nie widać odreagowania na polskiej walucie. Szansa taka istnieje w postaci wyborów w USA, gdyby wygrała kandydatka demokratów, a są na to spore szanse możliwa jest poprawa sentymentu do rynków wschodzących. Wtedy możliwe jest zejście do wsparcia w postaci linii trendu wzrostowego na poziomie 4,30. Oporem w przypadku ruchu w górę pozostaje ostatnie maksimum na poziomie 4,3450.

CHF/PLN – analiza od 15 września do 7 listopada

CHF/PLN - analiza od 15 września do 7 listopada

Od początku października na CHF/PLN możemy zaobserwować trend wzrostowy. Kurs już kilkukrotnie przebijał psychologiczną wartość 4,00. Obecnie również kurs znajduje się powyżej tej granicy. Spora niepewność związana z wyborami w USA spowodowała, że waluty uważane za bezpieczne w tym frank szwajcarski zyskiwały na wartości. Kurs EUR/CHF, który determinuje ruchy na CHF/PLN spadł poniżej granicy 1,08. Ulga dla kredytobiorców frankowych może przyjść w postaci zwycięstwa Hillary Clinton w wyborach. Wtedy możliwy jest spadek gdzieś w okolice linii trendu wzrostowego w okolicach 3,97.

USD/PLN – analiza od 15 września do 7 listopada

USD/PLN - analiza od 15 września do 7 listopada

Jeszcze całkiem niedawno na parze USD/PLN możliwy był test psychologicznej wartości 4,00. Wraz jednak ze wzrostem na parze EUR/USD póki co możemy o tym zapomnieć. Słabość dolara spowodowana rosnącym poparciem Donalda Trumpa w wyborach w USA wydaje się jednak zmierzać do końca. Dzisiaj rano mieliśmy do czynienia ze sporym odreagowaniem. Konsekwencją ruchu spadkowego EUR/USD był wzrost USD/PLN w krótkim czasie o ponad 3 grosze. Zwycięstwo Hillary Clinton w wyborach z pewnością wesprze dalej dolara co może skutkować dalszymi wzrostami na USD/PLN. Niemniej jednak granica 4,00 wydaje się jednak zbyt odległa i kurs nie powinien szybko tam dotrzeć. Oporami będą kolejne zniesienia Fibonacciego. Wsparciem natomiast będzie ostatnie minimum.

GBP/PLN – analiza od 15 września do 7 listopada

GBP/PLN - analiza od 15 września do 7 listopada

Sytuacja na funcie brytyjskim cały czas pozostaje bardzo dynamiczna. Kolejne pojawiające się informacje przesuwają szalę raz na jedną stronę raz na drugą. Po posiedzeniu Banku Anglii i projekcjach makro między innymi dotyczących inflacji funt sporo stracił, w efekcie na GBP/PLN nastąpił spadek w okolice 4,75. Wraz jednak z pojawieniem się informacji, że to parlament będzie decydował o wszystkich sprawach związanych z Brexitem funt mocno zyskał na wartości. Poskutkowało to ruchem w relacji do złotówki w okolice 4,88. Ta informacja powoduje oczywiście opóźnienie w sprawie wyjścia z UE, ale pamiętajmy, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May nie daje za wygraną. Z pewnością nastąpi odwołanie od decyzji Sądu Najwyższego. Szczególnie po wypowiedzi pani premier z dzisiaj, które ewidentnie wskazuje, że ma podejście by wyjść z UE “twardo”. A podejścia nie musi zmieniać bo ma wyższe poparcie wyborców niż podczas zeszłorocznych wyborów. W krótkim terminie decyzja sądu może być wsparciem dla funta. Możemy na GBP/PLN dotrzeć nawet pod granicę 5,00. Natomiast początek roku 2017 i uruchomienie artykułu 50 plus twarde podejście Theresy May mogą spowodować, że zobaczymy wieloletnie minima na funcie.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl