Od początku lipca Fiskus zacznie przeprowadzać elektroniczne kontrole

Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage
Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage
Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage
Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage

Wypowiedź: Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage.

Od początku lipca urzędy skarbowe zaczną przeprowadzać elektroniczne kontrole skarbowe z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego. W przypadku nieprzekazania do kontroli pliku w formacie JPK lub przekazania pliku zawierającego błędy przedsiębiorcom grozi odpowiedzialność karno-skarbowa.

– Informacje, które należy przesłać są bardzo szczegółowe. Dotyczą transakcji na kontach bankowych, poszczególnych elementów zawartych na fakturze VAT, czy nawet stanów magazynowych. W tej chwili ustawodawca mówi, iż te dane będą przesyłane na żądanie kontroli skarbowej. Natomiast jeżeli podatnik tego nie zrobi będzie mu groziła kara skarbowa – mówi newsrm.tv Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage.

Na 3 miesiące przed wejściem w życie elektronicznych kontroli podatkowych 1/3 przedsiębiorców z nich deklaruje, że w ogóle nie słyszała o JPK – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Sage wśród klientów.

Samo wygenerowanie JPK jest zaledwie połową sukcesu. Jak podkreśla ekspert informacje w postaci pliku .xml są nieodczytywalne nawet dla programistów, a co dopiero dla przedsiębiorcy lub księgowej – 33 proc. badanych obawia się braku wpływu na ilość i jakość kontrolowanych przez fiskusa danych. Przedsiębiorcy chcą mieć możliwość przejrzenia i zwalidowania informacji przed ich wysłaniem do kontroli. Jak zatem sprawdzić, czy dane, które mają być za moment przekazane urzędowi skarbowemu, są poprawne i nie zawierają błędów merytorycznych? Bez odpowiedniego narzędzia jest to niemożliwe. Ministerstwo Finansów wprawdzie ma w planach udostępnienie platformy testowej, ale będzie ona dawać jedynie możliwość sprawdzenia poprawności samego pliku JPK, a nie zawartych w nim informacji.