Polski Fundusz Cyberbezpieczeństwa – komentarz eksperta

Wojciech Głażewski, dyrektor polskiego oddziału firmy Check Point
Wojciech Głażewski, dyrektor polskiego oddziału firmy Check Point

Rząd powołał Fundusz Cyberbezpieczeństwa, mający finansować nowe inwestycje RP w zakresie narzędzi, oprogramowania i zaawansowanych środków technicznych. Zapowiedziano również kolejne inicjatywy mające wesprzeć obronę naszej cyberprzestrzeni. Nową koncepcję chwalą eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, którzy jednocześnie alarmują, że co tydzień odbywa się średnio 555 ataków na polskie sieci korporacyjne. Czy podjęte działania pomogą ochronić nasze komputery?

Trickbot, AgentTesla oraz Qbot – to trzy najpopularniejsze warianty złośliwego oprogramowania z którymi codzienni zmagają się użytkownicy domowi, polskie przedsiębiorstwa oraz administracja. Naszym komputerom zagrażają różnego rodzaju wirusy, trojany czy oprogramowanie szpiegowskie potrafiące rejestrować przyciski klawiatury. Hakerzy wykorzystują też inne metody, jak cyberszantaż w postaci szyfrowania danych dla okupu czy cryptominery, wykorzystujące nasze komputery do wydobywania kryptowalut. Z danych firmy Check Point Software wynika, że w przypadku większości (80 proc.) włamań do naszych komputerów dochodzi w wyniku pobrania szkodliwego załącznika dostarczonego za pomocą poczty elektronicznej.

– Cieszymy się, że polskie władze podjęły inicjatywę mającą na celu skuteczną walkę z cyberprzestępczością. Zagrożenia ze strony hakerów i cyberprzestępców z roku na rok rosną i dotyczą nie tylko pojedynczych użytkowników czy firm, ale również całych sektorów czy organów państwowych. Z danych Check Point Research wynika, że ostatnich 6 miesiącach polskie przedsiębiorstwa były atakowane średnio 555 razy tygodniowo, zaś najczęściej występującym zagrożeniem w naszym kraju były trojany bankowe. – mówi Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software Technologies w Polsce.

Analizy Check Point Research wskazują, że czołowym krajem Europy pod względem cyberbezpieczeństwa jest obecnie Wielka Brytania. Na podium europejskiego zestawienia znalazła się również Holandia oraz Luksemburg. Polska – z indeksem 46,9 – ulokowała się dopiero na 14 pozycji, ustępując m.in. Serbii, Ukrainie czy Niemcom. Zdaniem ekspertów większości zagrożeń da się zapobiec szkoląc użytkowników oraz stosując nowoczesne rozwiązania zabezpieczające sieci i urządzenia końcowe.

Zarówno firmy jak i administracja muszą mieć pełną świadomość bieżącego ryzyka i zapewnić odpowiednie rozwiązania obronne. Kluczowym jest posiadanie nowoczesnych i zintegrowanych technologii do radzenia sobie z tak szeroką gamą zagrożeń. Wciąż jednak najskuteczniejszym sposobem walki z atakami jest edukacja, bowiem najsłabszym ogniwem praktycznie zawsze jest człowiek. – dodaje ekspert Check Point Software.