Premier Litwy rezygnuje. Pekin osłabi własną walutę?

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Amerykanie się nie zawahali i nałożyli nowy pakiet sankcji na produkty z Chin. Premier Republiki Litewskiej nie wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich i rezygnuje ze stanowiska. Inflacja w Czechach wraca do normy.

Wojna handlowa – kolejna salwa

Amerykanie wprowadzili nową serię sankcji na import z Chin. Ciekawe były reakcje na to wydarzenie. Prezydent Donald Trump powiedział, że rozmowy są realizowane w stosowny sposób i nie ma powodu, by się spieszyć. Chińczycy zapowiedzieli reakcję odwetową oraz wyrazili ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Jednak na razie nie zdecydowali się na żadne retorsje. Natomiast rynki odpowiedziały wyraźnym ruchem umacniającym dolara względem juana. Wielu obserwatorów uważa, że zamiast ceł odwetowych, Pekin osłabi własną walutę, aby poprawić sytuację swoich eksporterów.

Zmiany na Litwie

Urzędujący premier Saulius Skvernelis, pomimo uzyskania 23% głosów, nie wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich. Wobec takiego wyniku zdecydował się na złożenie dymisji. Trwają spekulacje, czy obecny kryzys nie zakończy się przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Jeśli ten scenariusz się nie sprawdzi, to i tak prawdopodobnie czeka nas zmiana koalicji rządzącej. Zdaniem obserwatorów, poglądy kandydatów, którzy przeszli do kolejnej tury elekcji, są do siebie bardzo zbliżone. W rezultacie ostateczne rozstrzygnięcie wyborcze nie powinno być istotnym wydarzeniem dla rynków.

Czeska walka ze wzrostem cen

Na początku maja Czesi podnieśli stopy procentowe. Jednym z powodów był rosnący wskaźnik inflacji. Jednak marcowy nagły wzrost do 3% okazał się jednorazowy. Dzisiaj poznaliśmy dane z kwietnia, które nie uwzględniają jeszcze efektu zmian wprowadzonych przez Narodowy Bank Czeski. Odczyt pokazał inflację na poziomie 2,8%. To wciąż sporo, ale widać spadek względem poprzedniego miesiąca. Jest to o tyle istotne, że część ekspertów wskazywała na zbyt rychłe podniesienie stóp i przejściowość wzrostu cen.  Ostatnie informacje zdają się potwierdzać ten pogląd. Rano zauważalne było lekkie osłabienie kursu czeskiej korony. Ruch ten może się wpisywać w mniejsze prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek w przyszłości.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl