Projekt ustawy o ujawnianiu wyników finansowych największych firm

Mariusz Korzeb
Mariusz Korzeb

Wtorkowa Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeśli zmiana wejdzie w życie największe podmioty w kraju będą musiały ujawniać dane dotyczące podatku CIT.

Projekt Ministra Rozwoju i Finansów przewiduje ujawnienie takich danych jak przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód, podstawa opodatkowania i należny podatek, w tym także nazwę podatnika oraz identyfikator podatkowy NIP wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który informacja jest publikowana. Informacja taka będzie mogła wskazywać również wysokość efektywnej stopy podatkowej danego podatnika, obliczonej jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym za ten sam rok podatkowy.

Celem nowelizacji ma być zwiększenie transparentności funkcjonowania największych podmiotów gospodarczych w Polsce i zniechęcanie do stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej.

Propozycja zmian wzbudziła na etapie konsultacji społecznych pewne kontrowersje. Wątpliwości dotyczyły przede wszystkim ryzyka ujawnienia tajemnicy skarbowej przedsiębiorstwa.

– Wydaje się, że proponowane zmiany nie będą stanowić takiego zagrożenia – uważa jednak Mariusz Korzeb, ekspert ds. podatkowych Pracodawców RP. – Większość danych na temat rozliczeń finansowych dużych przedsiębiorstw już teraz jest dostępnych w publikowanych cyklicznie sprawozdaniach finansowych. Resort finansów zestawia te dane, aby wykazać, jaki jest efektywny wpływ podatku CIT do budżetu Skarbu Państwa w stosunku do osiągniętego zysku – tłumaczy Korzeb.

Problemem może się natomiast okazać to, w jaki sposób opublikowane dane zostaną zinterpretowane przez opinię publiczną. Firmy mogą zostać posądzone o stosowanie agresywnej optymalizacji całkowicie bezpodstawnie. – Niska efektywność podatkowa nie musi bowiem w żaden sposób świadczyć o tym, że dany podmiot stosował agresywną optymalizację podatkową. Chociażby wydatki na badania i rozwój mogą tę efektywność w danym roku znacząco obniżyć. W związku z tym należy się zastanowić, czy nowelizacja w tym kształcie spełni zakładane przez Projektodawcę cele – podsumowuje Mariusz Korzeb.