Przedsiębiorcy o Polskim Ładzie: rewolucja w pięć tygodni, podatkowe mission impossible

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej apelują do Premiera Mateusza Morawieckiego, by karencja po której rozpoczną się kontrole przestrzegania przepisów Polskiego Ładu trwała przynajmniej pół roku. Nowe przepisy wejdą w życie w styczniu 2022 roku. Ustawa zmieniająca system podatkowy została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Według przedsiębiorców sytuacja jest trudna, bo dokument Polskiego Ładu to ponad 700 stron zmian i regulacji. Nie da się zapoznać z nimi i skutecznie wprowadzić je w życie w kilka tygodni. – Od wczoraj odebraliśmy kilkanaście telefonów i maili w tej sprawie, stąd też nasz apel. Nie ma szans, by przedsiębiorcy byli w stanie skutecznie wdrażać wszystkie zmiany w tak szybkim tempie. Apelujemy, by ewentualne kontrole odbywały się z wyrozumiałością. Uważamy także, że polityka informacyjna w temacie zmian powinna być szersza. Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą być specjalistami od podatków, a kancelarie zajmujące się tematem profesjonalnie są tak zarzucone pracą, że wielu przedsiębiorców odbija się od drzwi. Jak oni mają sobie poradzić? – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

  • Polski Ład podpisany przez Prezydenta RP – według przedsiębiorców niemożliwe jest całkowite wprowadzenie zmian w system funkcjonowania firmy w zaledwie kilka tygodni
  • Sam dokument Polskiego Ładu to 700 stron. Zmiana dotyczy kilkudziesięciu ustaw i kompleksowo zmieni sposób funkcjonowania wielu firm
  • Tak dynamiczne działanie rodzi ryzyko błędów interpretacyjnych
  • Przedsiębiorcy oczekują vacatio legis w wymiarze minimum sześciu miesięcy oraz braku kar finansowych dla firm popełniających błędy

Pismo skierowane do Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego zostanie przygotowane jeszcze w tym tygodniu. Przedsiębiorcy liczą na wyrozumiałość agend rządowych odpowiedzialnych za kontrolę przestrzegania przepisów podatkowych. Jak mówi Prezes Hanna Mojsiuk wprowadzona została właśnie rewolucja podatkowa. Czas, jaki został przedsiębiorcom na zapoznanie się ze zmianami i wdrożenie ich w swoich firmach jest absolutnie niewystarczający.

– Do końca roku zostało 45 dni, a dokument Polskiego Ładu ma blisko 700 stron. Do tego zostaje jeszcze wdrażanie tych zmian w życie i zapoznawanie z nimi swoich pracowników i klientów. Istotna jest również kwestia wyliczeń konsekwencji finansowych dla firm. Spodziewamy się także wątpliwości interpretacyjnych, a ich wyjaśnienie również zajmuje czas. To jest po prostu niemożliwe i przedsiębiorcy Północnej Izby Gospodarczej są tempem zmian oburzeni i realnie zmartwieni – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Izby.  – Polityka podatkowa Rządu RP od kilku lat wygląda dość podobnie, przedsiębiorcy przed nowym rokiem zaskakiwani są zmianami, które mają wprowadzić w życie niemal natychmiast. Takie działanie rodzi ryzyko występowania błędów i interpretacji niezgodnych z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy są tylko ludźmi, a podatkowe akty prawne są bardzo skomplikowane. Uważamy, że dokument powinien mieć minimalnie półroczne vacatio legis, by przedsiębiorcy mieli czas na zapoznanie się z nim – mówi Hanna Mojsiuk.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zwraca uwagę także na inne problemy: – Polski Ład w kwestiach finansowych i ekonomicznych zmienia kilkadziesiąt ustaw. Dla wielu firm będzie to zmiana podstawy działania, a czasem nawet profilu prowadzonej pracy. Takich zmian nie da się wprowadzić z dnia na dzień. Otrzymujemy wiele sygnałów od przedsiębiorców, że odbijają się od drzwi w kancelariach podatkowych i doradczych, bo mają one tyle klientów, że nie są w stanie pomagać kolejnym firmom. Wiele firm zostanie pozostawionych sama sobie w obliczu rewolucyjnych zmian – dodaje Hanna Mojsiuk.

W piśmie Północnej Izby Gospodarczej sformułowany zostanie apel o to, by kontrole przestrzegania przepisów Polskiego Ładu nie kończyły się karami, a pouczeniami i wytycznymi dla przedsiębiorców. Oczekujemy również, że rozpoczną się one przynajmniej po kilku miesiącach, by przedsiębiorcy mieli czas na przygotowanie zmian i efektywne wprowadzenie ich w swoich firmach.