Rusza konkurs dot. przyszłości pracy organizowany przez EFNI

Europejskie Forum Nowych Idei

Kaski odczytujące nasze myśli, interaktywne tafle szkła zamiast biurek i sprzętu IT,  wszechobecna tekstronika użytkowa i drony wielkości ćmy poruszające się bezgłośnie po biurach – tak może wyglądać miejsce pracy z przyszłości. Właśnie ruszył konkurs dla pisarzy-amatorów pod hasłem „Przyszłość pracy”. Na teksty o charakterze literackim opisujące wizję pracy w przyszłości organizatorzy czekają do 31 lipca br. Autorzy najciekawszych z nich otrzymają m.in. zaproszenie na Europejskie Forum Nowych Idei, które odbędzie się pod koniec września w Sopocie.

Europejskie Forum Nowych Idei odbędzie się w tym roku pod hasłem „Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki”. Pod koniec września do Sopotu przyjadą liderzy świata polityki, biznesu i nauki, którzy będą dyskutować o przyszłości pracy w kontekście robotyzacji, ale także nierówności społecznych, imigracji, bezpieczeństwa i elastyczności zatrudnienia. W związku z interdyscyplinarnym charakterem kongresu, organizatorzy EFNI zaprosili w tym roku do współpracy również reprezentantów polskiej sceny literackiej, m.in. Sylwię Chutnik i Łukasza Orbitowskiego, a także pisarzy-amatorów. Z myślą o nich stworzono konkurs pod hasłem „Przyszłość pracy”. Na zgłoszenia prac (limit wynosi 5000 znaków) organizatorzy czekają do 31 lipca. Jury konkursu wyłoni trzy najciekawsze eseje, a ich autorzy otrzymają zaproszenie do udziału w Europejskim Forum Nowych Idei, które odbędzie się w dniach 28-30 września w Sopocie. Zwycięskie prace zostaną opublikowane także na łamach serwisu Gazety Wyborczej, w jednym z wydań Magazynu Świątecznego oraz na stronie Europejskiego Forum Nowych Idei. Zgłoszenia wraz z adnotacją o akceptacji regulaminu konkursu należy przesyłać na adres [email protected] (regulamin konkursu dostępny jest na stronie: http://goo.gl/g1v9EE).

Postęp technologiczny a rynek pracy

Tematyka tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei podejmuje najbardziej aktualne wyzwania dotyczące rynku pracy, przed którymi stoją państwa członkowskie Unii Europejskiej, ale i cała światowa gospodarka. Goście konferencji zastanowią się nad korzyściami i zagrożeniami wynikającymi z postępu technologicznego. To problem szeroko dyskutowany również na innych kontynentach. Jak wynika z prognoz przeprowadzonych przez European Economic Research, co najmniej 9% ogólnej sumy wszystkich zawodów zniknie z rynku pracy na skutek automatyzacji. Zdaniem ekspertów, proces ten z pewnością dotknie najbiedniejszą i co za tym idzie, najsłabiej wyedukowaną część populacji (aż 26%), która już obecnie wykonuje prosty, wręcz automatyczny rodzaj zadań, i dlatego z łatwością może zostać zastąpiona przez maszyny.