Rynek kapitałowy świętuje 200-lecie Giełdy w Polsce

Mateusz Morawiecki – Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów
Mateusz Morawiecki

24 maja br. o godz. 18:00 w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się Jubileuszowa Gala z okazji 200-lecia powstania Giełdy w Polsce. To właśnie w budynku przy Placu Bankowym 1 w Warszawie, zaprojektowanym przez włoskiego architekta Antonio Corazziego, miała siedzibę Giełda Kupiecka w latach 1828-1876.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele najważniejszych instytucji rynku kapitałowego – emitentów, domów maklerskich, banków oraz organizacji i stowarzyszeń branżowych. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki.

Giełda Papierów Wartościowych ma za sobą 200 lat istnienia, w czasie których wyraźnie odcisnęła swoje piętno na polskiej gospodarce i przyczyniła się do rozwoju Polski. Jestem przekonany, że GPW ma przed sobą również obiecującą przyszłość i czeka ją dalszy wzrost. Hossa, która utrzymuje się od listopada, to dobra wiadomość nie tylko dla inwestorów, to również optymistyczna prognoza dla całej gospodarki. Stara zasada mówi, że Giełda wyprzedza to, co się dzieje w gospodarce o 2-3 kwartały. Dalszy rozwój Giełdy zajmuje szczególne miejsce w polityce gospodarczej rządu i Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki.

Pierwsza Giełda powstała 12 maja 1817 r. w Królestwie Polskim i zwana była wówczas Giełdą Kupiecką. Była jedną z pierwszych nowożytnych giełd w Europie, a od największej na świecie giełdy nowojorskiej jest młodsza jedynie o 65 dni. Giełda od początku istnienia napędzała polską gospodarkę, wspierała ważne dla kraju infrastrukturalne przedsięwzięcia i kształtowała kolejne pokolenia wizjonerów.

Mimo wielu dramatycznych momentów w naszej historii na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci, Giełda była jednym z fundamentów naszej państwowości, była także barometrem nastrojów i odzwierciedleniem zainteresowań biznesowych Polaków.

– Przez dwa stulecia polska Giełda odgrywała istotną rolę społeczną i gospodarczą. Każda historia ma swoich bohaterów, a bohaterem warszawskiej Giełdy jest człowiek – polski Przedsiębiorca. Obecnie GPW, wspólnie ze wszystkimi uczestnikami rynku kapitałowego, ma szansę stać się wehikułem dla rozwoju, innowacyjności i konkurencyjności polskich firm. Do tej pory patrzyliśmy z przyjemnością na zagraniczne giełdy, które obchodziły swoje jubileusze i jesteśmy dumni, że GPW właśnie w tym roku dołącza do tego elitarnego grona – powiedział Jarosław Grzywiński, p.o. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Jubileusz Giełdy w Polsce to nie tylko okazja do przypomnienia najważniejszych postaci i wydarzeń, które wpływały na jej kształt przez ostatnie dwa stulecia, ale też dobry moment na podsumowanie ostatnich dokonań i spojrzenie w przyszłość.

Obecnie warszawska Giełda Papierów Wartościowych to  jedna z najszybciej rozwijających się giełd w Europie Środkowo- Wschodniej. Na GPW notowanych jest obecnie ponad 880 spółek o łącznej kapitalizacji ok. 350 mld USD. Grupa Kapitałowa GPW oferuje dostęp do szerokiej gamy instrumentów udziałowych, pochodnych, dłużnych i strukturyzowanych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi, będącymi elementem wsparcia odnawialnych źródeł energii, kogeneracji i efektywności energetycznej oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 26 lat GPW stanowi rynek pierwszego wyboru dla inwestorów krajowych i zagranicznych w Europie. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Polski rynek kapitałowy z optymizmem patrzy w przyszłość, a obecny Zarząd GPW podejmuje wszelkie działania mające na celu jego integrację i rozwój z korzyścią dla wszystkich jego uczestników – powiedział Jarosław Grzywiński, p.o. Prezes Zarządu GPW.

W ostatnim czasie warszawska Giełda odnosi kolejne sukcesy. W kwietniu 2017 r. kapitalizacja krajowych spółek osiągnęła rekordowy poziom ponad 660 mld złotych. Rynek cały czas utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Giełda notuje znaczący wzrost obrotów i ustanawia rekordy, m.in. podczas kwietniowych debiutów spółek takich jak Dino Polska i Griffin Premium RE.. Cieszy również rosnące zainteresowanie inwestorów indywidualnych.