Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland

Magdalena Jabłońska, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Dyrektor operacyjna
Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce

8 stycznia br. rozpoczął się nabór do 4. edycji jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.

MIT Enterprise Forum Poland przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka Let’s Fintech with PKO Bank Polski! organizowana jest we współpracy z partnerem głównym programu – PKO Bankiem Polskim. Partnerem ścieżki akceleracyjnej Energia jest Grupa PGNiG. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed, natomiast pojawiającą się po raz pierwszy w programie ścieżkę Agri-tech wspiera fundusz AgriTech Hub. Nowością w akceleratorze jest również ścieżka Industry 4.0 dedykowana startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska. Jej realizacja będzie wspierana zarówno przez partnerów technologicznych, jak i merytorycznych, takich jak Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Startup technologiczny potrzebuje akceleracji szytej na miarę

Akcelerację w ramach 4. edycji programu przejdzie około 25 startupów technologicznych. Początkujący przedsiębiorcy przez 3 miesiące będą współpracować z polskimi i międzynarodowymi ekspertami oraz mentorami nad weryfikacją i   dopracowaniem modeli biznesowych swoich przedsięwzięć. Wszystko po to, aby potrafili poradzić sobie w rynkowej rzeczywistości, skutecznie skomercjalizować swoje rozwiązania, jak również efektywnie pozyskać finansowanie na dalszy rozwój działalności.

Magdalena Jabłońska, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Dyrektor operacyjna
Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce

– Przed startupami na wczesnym etapie rozwoju, nawet tymi dysponującymi unikalnymi technologiami, stoi wiele wyzwań na drodze do zaistnienia tych rozwiązań na rynku. Problemem jest często brak wiedzy, doświadczenia i zaplecza finansowego. Rolą akceleratora jest wspieranie startupów w pokonywaniu tych barier – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce. – W ramach akceleracji przekazujemy zespołom wiedzę biznesową, zapewniamy wsparcie merytoryczne i pomoc z pozyskaniu funduszy na dalszy rozwój – dodaje.

Jak twierdzi Magdalena Jabłońska, w przypadku startupów technologicznych trudno mówić o jednym uniwersalnym modelu akceleracji. Młode firmy, które opracowały innowacyjne rozwiązania potrzebują wsparcia ekspertów i mentorów doskonale znających realia branży i rynku, na którym startup chce się rozwijać. Stąd też w program MIT Enterprise Forum Poland zaangażowanych jest ponad 100  specjalistów, delegowanych m.in. przez partnerów przemysłowych akceleratora, jak również wywodzących się z grona mentorów MIT Enterprise Forum.

– Każdy startup jest inny i aby mógł się dynamicznie rozwijać, potrzebuje rozwiązań i wskazówek szytych na miarę. Stąd tak ważne na wczesnym etapie funkcjonowania firmy jest zaangażowanie ekspertów, którzy potrafią wskazać, w jakim kierunku startup powinien się rozwijać i jak ewentualnie zmodyfikować biznes, aby dopasować go do wymagań rynku – dodaje Jabłońska.

Wsparcie polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw

Do tej pory akcelerację w ramach programu MIT Enterprise Forum Poland przeszło ponad 70 startupów technologicznych. Partnerzy programu udostępniają nie tylko zasoby eksperckie w trakcie trwania akceleracji, ale także otwierają drzwi do laboratoriów i placówek, dając zaplecze techniczne i technologiczne. Dzięki temu początkujący przedsiębiorcy mają unikalną szansę sprawdzenia swoich projektów przed oficjalną komercjalizacją.

– Każdy z partnerów akceleracji przygotował unikalną propozycję wsparcia dla startupów. To firmy i organizacje, które nie tylko angażują się w pomoc młodym firmom technologicznym, ale są również realnie zainteresowane implementacją innowacyjnych rozwiązań w swoich własnych strukturach. Dzięki temu startupy biorące udział w programie zyskują unikalną szansę nawiązania bliskiej współpracy na zasadach komercyjnych z czołowymi polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami – dodaje Magdalena Jabłońska.

Partnerami wspierającymi program są Visa, Nokia oraz Campus Warsaw. W obrębie ścieżki Industry 4.0 na terenie Dolnego Śląska prawne i podatkowe wsparcie startupom zapewni firma doradcza Olesiński i Wspólnicy. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzą eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training. Organizacjami wspierającymi program są Fundacja PKO Banku Polskiego, Weil, Gotshal & Manges LLP, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).

 

„Realizacja dedykowanej ścieżki akceleracyjnej „Let’s fintech with PKO Bank Polski” jest elementem cyfrowej strategii PKO Banku Polskiego w zakresie wspierania innowacji oraz budowy ekosystemu dla wsparcia polskich start-upów. Akcelerator ułatwia nam weryfikację i testowanie nowych interesujących rozwiązań, które mają potencjał na wykorzystanie przez bank. Dzięki rozszerzeniu projektu o nowych partnerów i kolejne ścieżki program akceleracyjny będzie działał na jeszcze szerszą skalę.”

Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO Banku Polskim

„Grupa PGNiG otworzyła się na współpracę ze startupami. Dokonaliśmy zmian strukturalnych, które zwiększyły naszą skuteczność w pozyskiwaniu i wdrażaniu innowacji. Jedną z nich było utworzenie inkubatora startupowego InnVento oraz udział w programie akceleracyjnym MITEF Poland. To był strzał w dziesiątkę. Dzisiaj InnVento jest już prawdziwym centrum startupowym, w którym testujemy innowacyjne rozwiązania, gdzie na co dzień funkcjonują startupy, odbywają się szkolenia i warsztaty. MITEF pomógł nam się rozwinąć i w następnej edycji liczymy na rewolucyjne pomysły dla ścieżki Energia.”

Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG SA ds. rozwoju

„Innowacyjne rozwiązania mikro i małych firm to ogromna szansa na rozwój medycznej gałęzi polskiej gospodarki. Często pomoc merytoryczna na etapie rozwoju jest dla nich równie istotna jak wsparcie finansowe. Korzystając z doświadczenia i zasobów dużych organizacji, takich jak Grupa Adamed, firmy wchodzące na rynek mogą pozyskać unikalną wiedzę i doświadczenie, a także zweryfikować trafność własnych założeń biznesowych czy naukowych. W ramach Grupy Adamed stale współpracujemy ze startupami, których innowacyjne rozwiązania pozwalają nam lepiej odpowiadać na wyzwania współczesnej medycyny

Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych Grupy Adamed

„Wspieramy lokalne firmy technologiczne, widząc w tym skuteczny sposób rozwoju ekosystemu firm partnerskich, w którym sieć Visa pełni rolę katalizatora innowacyjności w handlu. Współpracując z przedsiębiorstwami przełamującymi stereotypy i wprowadzającymi na rynki innowacyjne produkty i usługi pomagamy im w rozwoju oraz międzynarodowej ekspansji, co przynosi korzyści konsumentom, instytucjom finansowym oraz detalistom”.

Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa