Strajki w Argentynie. Wpływ Mundialu na rubla

0

Reformy z którymi związana jest pomoc MFW dla Argentyny są powodem fali strajków. Wpływ mistrzostw na walutę gospodarzy. Wiceminister finansów o obniżce VAT do 23%.

Argentyńczycy nie chcą pomocy

Argentyna podąża podobną drogą co Grecja. Najpierw kraj nieracjonalnie konsumował na kredyt, a kiedy się okazało, że warunkiem wsparcia jest uporządkowanie wydatków rozpoczynają się strajki. Cięcia wydatków nigdy nie są popularne, tym bardziej jeżeli za punkt odniesienia bierze się życie na kredyt przyszłych pokoleń. Jest to tym trudniejsze w Argentynie, że przez ostatnie lata prezydentem był ktoś z małżeństwa Kirchner, którzy wyraźnie rozdmuchali wydatki budżetowe. Pomimo strajku argentyńskie peso odrabia właśnie część strat. Umocnienie z 28 peso za dolara na 27 peso za dolara wygląda dobrze. Niestety nie wygląda już tak dobrze jak weźmiemy pod uwagę, że jeszcze pod koniec kwietnia wystarczyło 20 peso by kupić dolara.

Czy Mundial ma wpływ na ceny walut?

Tutaj odpowiedź jak zawsze w ekonomii zaczyna się od “to zależy”. Duże imprezy sportowe miały bowiem wpływ na waluty gospodarzy, był on jednak przejściowy. Wynika to głównie z jednej rzeczy turyści nabywają walutę w celach konsumpcyjnych. Przeważnie jednak strumień tych pieniędzy bardzo szybko wysycha i już kilka tygodni po samej imprezie wszystko zaczyna wracać do normy. To właśnie w ten sposób wielu analityków tłumaczy ostatnie umocnienia rubla. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że znacznie większy wpływ na rosyjską walutę mają ceny ropy naftowej, które ostatnio do stabilnych nie należą. W związku z tym ciężko jasno określić realny wpływ Mundialu na rubla.

Paweł Gruza o 23% VAT

Wiceminister finansów tylko potwierdził to o czym wielu analityków mówiło od dawna. Przejściowe podniesienie VAT do 23% wcale nie jest takie przejściowe. Co więcej nie należy spodziewać się jego zmiany w 2019 roku. Powodem jest sytuacja makroekonomiczna oraz kondycja budżetu. Skoro w tak dobrych latach nie możemy sobie na to pozwolić można śmiało założyć, że przy gorszej koniunkturze też się to nie wydarzy. Z drugiej strony obniżka VAT musiałaby być czymś zrekompensowana. Gdyby stało się to kosztem zwiększonego zadłużenia byłoby to bardzo złym sygnałem dla złotego.

Czytaj również:  Finansowy portret MŚP w II kwartale 2019 r.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
16:00 – USA – indeks zaufania konsumentów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl