Tarcza faktoringowa BGK – wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstw w czasie pandemii

Bank Gospodarstwa Krajowego rozszerza pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. W ramach tarczy antykryzysowej proponuje gwarancje faktoringowe dla firm niezależnie od ich wielkości oraz branży. To pierwszy taki program w całej Unii Europejskiej.

Tarcza faktoringowa to nowa oferta BGK zbudowana we współpracy z Polskim Związkiem Faktorów. Ma zapewnić płynność finansową dla przedsiębiorców, którzy finansują swoje wierzytelności i zobowiązania za pomocą usług faktoringowych.

„To nowatorskie rozwiązanie, unikatowe w skali europejskiej. Być może dlatego tak dużo czasu zajęło nam przekonanie do niego Komisji Europejskiej. Wierzę, że ten program pomoże przedsiębiorcom podtrzymać płynność w tych trudnych czasach” – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Jak podkreślają autorzy rozwiązania, warunki umowy faktoringowej są korzystniejsze od standardowych warunków finansowania w postaci niższych kosztów, wyższych limitów, a także udzielenia limitu faktoringowego na dłuższy okres. Wszystkie formalności realizowane są w jednym miejscu, czyli u faktora.

„Program faktoringowy z założenia ma trafić do każdego przedsiębiorcy, niezależnie od branży oraz wielkości firmy. Mogą się do niego zgłosić zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże firmy” – podkreśliła Anna Babiarz, dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej BGK.

Z programu gwarancji faktoringowych można skorzystać do końca grudnia 2020 roku, ale już teraz prowadzone są rozmowy nad jego wydłużeniem. Łączna wartość limitów faktoringowych zabezpieczonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego może wynieść 14,4 mld zł, zaś udzielonych gwarancji – 11,5 mld zł. W ramach proponowanych gwarancji faktoringowych Bank Gospodarstwa Krajowego może zabezpieczyć do 80 proc. wartości limitu faktoringowego. Maksymalna kwota pojedynczego limitu faktoringowego wynosi 250 mln zł. Gwarancją można objąć faktoring z regresem lub faktoring odwrotny.

Lista faktorów zaangażowanych w projekt rozszerza się. Obecnie do programu, dołączyły Pekao Faktoring sp. z o.o., PKO Faktoring S.A., Bank Millennium S.A., Santander Factoring sp. z o.o. oraz mFaktoring S.A. Kolejne dwie umowy są w trakcie podpisywania, a kolejnych kilkunastu faktorów wyraża zainteresowanie współpracą.

Gwarancje faktoringowe to jeden z elementów pakietu pomocowego Banku Gospodarstwa Krajowego dla polskich przedsiębiorców, mającego na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Więcej informacji o programie wraz z listą faktorów, u których można złożyć wniosek o gwarancję, można znaleźć na stronie internetowej BGK – https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancja-splaty-limitow-faktoringowych/.

Faktoring definiowany jest jako wykup przez podmiot świadczący usługę faktoringu nieprzeterminowanych wierzytelności (faktur) przedsiębiorstw należnych im od kontrahentów z tytułu dostaw i usług oraz jako zapłata przez faktora za zobowiązania faktoranta, z tytułu zakupu produktów, towarów lub usług. Faktor reguluje zobowiązania klienta wobec jego dostawców przy faktoringu odwrotnym.