W internecie kupujemy oczami

0

Według najnowszych badań serwisu Okazje.info aż 81 % osób wybierając produkty do porównania cen, kieruje się ich zdjęciami. W badaniu sprawdzono, jakie elementy najczęściej decydują o przejściu na stronę produktu ze strony kategorii. Dla 50 najpopularniejszych kategorii w zdjęcia klikało 81 % internautów, w nazwy produktów – zaledwie 7,6%.

Według nazwy wybierane są głównie: elektronikę i sprzęt AGD – aparaty cyfrowe (51 % kliknięć w nazwę), urządzenia wielofunkcyjne (46 %) czy zmywarki (44%). Według zdjęć – produkty z kategorii Odzież i obuwie, Dom i ogród czy Dla dziecka. Powiązanie między zdjęciem a przejściem na stronę produktu jest tutaj bardzo wyraźne.

W jednej z najpopularniejszych kategorii – serwisy obiadowe aż 97 % przeglądających wybiera produkty, klikając w ich zdjęcia. Podobne wartości uzyskały kategorie: zestawy kuchenne i jadalniane (95 % kliknięć w zdjęcia produktów) oraz płaszcze damskie (94%). Co ciekawe w taki sam sposób wybierana jest broń (95%).

– Zdjęcie jest głównym elementem, który zachęca internautów do przejścia na strony konwersyjne. Jest to zgodne z naszym naturalnym sposobem komunikowania się. Według niektórych analiz mózg człowieka odbiera za pomocą bodźców wizualnych nawet 90% informacji o otoczeniu. Dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć rozmiary używanych zdjęć i powołaliśmy specjalny zespół, który zajmuje się ich pozyskiwaniem i kontrolowaniem jakości. Większe i lepsze zdjęcia pozwolą Internautom łatwiej i szybciej podejmować decyzje. Będą też zachęcać do zakupów Klientów „impulsywnych” – mówi Bartłomiej Dymecki, UX Specialist w Okazje.info.

Badanie Okazje.info przeprowadzono w marcu 2011, objęto nim wszystkie kategorie produktów.

Czytaj również:  Polacy czas wolny nadal spędzają na kanapach. Brak ruchu jest czwartą przyczyną zgonów na świecie