Wyjazdy wakacyjne Polaków – podsumowanie 2021 roku

wakacje lot samolot

Mimo wielu obostrzeń, konieczności legitymowania się paszportem covidowym lub negatywnym wynikiem testu, 30% Polaków planowało w tym roku wakacje za granicą – tak wynika z danych „Holiday Barometr 2021” przeprowadzonego przez Grupę Europ Assistance. Według raportu rankomat.pl największym powodzeniem cieszyły się popularne kierunki letnie – Chorwacja, Grecja oraz Włochy.

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane z okresu czerwiec – sierpień pochodzące z ich porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Z analizy wynika, że wśród wakacyjnych kierunków zagranicznych wyjazdów Polaków dominowały kraje europejskie. Polski turysta najczęściej wyjeżdżał z osobą towarzyszącą na urlop trwający od 8 do 14 dni.

Chorwacja znów liderem, Włochy wracają na podium

Wakacje nad Adriatykiem to wciąż ulubiona forma letniego wypoczynku Polaków. W tym roku na urlop w Chorwacji zdecydowało się aż 25% podróżujących za granicę. To tylko 5 punktów procentowych mniej niż rok temu. Chorwacja szybko otworzyła swoje granice, a przez długi czas Polacy mogli wjeżdżać na jej teren bez żadnych obostrzeń.Top 10 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych 2021

Drugie miejsce w zestawieniu porównywarki ex aequo zajęły Włochy (w zeszłym roku na czwartej pozycji) oraz Grecja (trzeci najpopularniejszy kierunek rok temu). Oba te kraje jako cel swojej podróży wskazało po 10% podróżnych. Zarówno do Włoch, jak i do Grecji zaszczepieni oraz ozdrowieńcy mogli wjeżdżać bez żadnych restrykcji. Pozostali turyści musieli posiadać negatywny wynik testu. Rok temu na drugim miejscu znalazła się Słowacja, która w tym roku zajęła dopiero 9. pozycję ze względu na większe obostrzenia.

Wakacje poza Europą w Turcji i Egipcie

W ubiegłym roku kraje pozaeuropejskie wypadły z zestawienia top 10 najchętniej wybieranych kierunków i zajęły dalekie pozycje. W tym roku większość linii lotniczych przywróciła popularne loty i więcej państw otworzyło swoje granice. Do zestawienia najpopularniejszych kierunków wróciła więc Turcja (5% wskazań i 6. miejsce), a także Egipt (na 14. miejscu). Do top 10, podobnie jak rok temu, nie wróciły Stany Zjednoczone, które nadal nie pozwalają na podróże w celach turystycznych.

Bałkany w modzie

Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się nieoczywiste kierunki europejskie takie jak Albania, Czarnogóra czy Malta. Do tych krajów przez całe lato można było wjechać bez żadnych obostrzeń, więc cieszyły się dużą popularnością wśród niezaszczepionych turystów.

Urlop po polsku od 8 do 14 dni

Preferencje co do długości wakacji przeciętnego Polaka nie zmieniają się od lat. Najchętniej wciąż odpoczywamy od 8 do maksymalnie 14 dni – taką opcję wskazało aż 51% turystów. Co ciekawe, powyżej dwóch tygodni urlop zaplanowało aż 28% z nich. To zmiana aż o 10 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem.Długość wyjazdów wakacyjnych Polaków w 2021 r (1)

Od 4 do 7 dni wypoczywało 15% Polaków, to mniej niż rok temu. Nadal spada liczba planujących krótkie wypady. Na wyjazd trwający od 1 do 3 dni zdecydowało się tylko 6% podróżujących (spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do 2020 roku).

Do łask wróciły wyjazdy trwające dłużej niż 30 dni, które w zeszłym roku w ogóle nie były brane pod uwagę przez turystów. Wskazało je aż 6% wyjeżdżających. Oznacza to, że wracają możliwości podróżowania długoterminowego oraz pracy za granicą.

Wakacje 2021 w parze i z rodziną

Ten wskaźnik również nie zmienia się od lat. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na wakacje z drugą osobą (34%) lub w dużo większym towarzystwie (w sumie 33%). Niemniej jednak wciąż duża grupa osób (33%) deklaruje wyjazd w pojedynkę. Z kim Polacy wyjeżdżali na wakacje w 2021 (1)

Najchętniej podróżują trzydziestolatkowie, mniej rodzin z dziećmi

32% klientów porównywarki kupujących polisę na wyjazd zagraniczny to osoby w wieku od 30 do 39 lat. To wzrost aż o 7 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niemniej chętniej podróżują czterdziestolatkowie (25%) i osoby po dwudziestce (21%). Rok temu 23% polis zakupiono dla dzieci i nastolatków, w tym roku liczba ta spadła aż do 6%!Wiek Polaków odpoczywających na zagranicznych wakacjach 2021 (1)

Chętniej niż rok temu na podróż decydowali się nieco starsi – na co zapewne wpływ miały szczepienia – 11% z przedziału wiekowego 50 – 59 (wzrost o 4 punkty procentowe) oraz seniorzy z grupy 60+ (6%, wzrost o jeden punkt procentowy).

Urlop rozpoczynany w weekend, polisy kupowane na ostatnią chwilę

Początek weekendu to ulubiona pora na rozpoczęcie wakacji przez Polaków. 22% z nas zdecydowało się na wyjazd w sobotę, 17% zaczynało urlop w niedzielę, a 16% postawiło na piątek. Tylko 13% z nich podróż rozpoczęło od nowego tygodnia, czyli od poniedziałku.W jakim dniu wyjeżdżano na wakacje

Zakup polisy Polacy odkładali na ostatnią chwilę. Większość z nich kupiła ubezpieczenie tuż przed podróżą. 35% z nich zrobiło to na 1-3 dni przed, a 5% dokładnie w dniu wyjazdu. 23% podróznych zdecydowało się na zakup polisy od 4 do 8 dni przed planowanym wyjazdem.Na ile dni przed podróż kupowano ubezpieczenie

Ubezpieczenie na wakacje uwzględniające COVID-19 za 6,8 zł dziennie

Tyle średnio za polisę płacili wyjeżdżający do kierunków z top 10. Najmniej ubezpieczenie kosztowało podróżujących na Ukrainę (5,17 zł za dzień ochrony) i Czarnogórę (5,95 zł dziennie). Najdroższe polisy kupowali wyjeżdżający do Turcji (7,92 zł/dzień) oraz na Słowację (8,22 zł dziennie – tak wysoka cena wynika z wybierania polisy na wyprawy wysokogórskie, traktowane jako rozszerzenie ochrony dostępne za dodatkową składką).Ile Polacy płacili za ubezpieczenie wakacji w 2020 r (1)

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje wsparcie w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku za granicą. Aktualnie zdecydowana większość towarzystw pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19 – mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl. – Niektórzy ubezpieczyciele objęli też ochroną koszty przedłużonego pobytu w razie kwarantanny lub izolacji. Mówimy tu o kosztach wyżywienia, zakwaterowania oraz późniejszego powrotu do Polski, o ile dane państwo nie gwarantuje pokrycia tych opłat. Bardzo często polisa obejmuje również koszty wykonania testu (z wynikiem pozytywnym lub zleconego przez lekarza). Na rankomat.pl można w szybki i łatwy sposób sprawdzić i porównać zakres ryzyk związanych z Covid-19 – dodaje.

To niewielka kwota w porównaniu z kosztami leczenia, jakie czyhają na Polaków za granicą. Firma Europ Assistance wyliczyła, że za pomoc udzieloną odpoczywającemu w Turcji turyście, u którego wykryto tętniaka mózgu, zapłacono 500 000 zł! Tymczasem za polisę do Turcji płacono średnio 7,92 zł dziennie.