Zapowiadane jako duże wydarzenie na rynkach walutowych posiedzenie FOMC okazało się niemal zupełnie neutralne

0
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wczorajsze posiedzenie odpowiednika polskiej Rady Polityki Pieniężnej czyli FOMC było umiarkowanie “pasjonujące”. Rolą tych organów nie jest wygłaszanie porywających mów. Patrząc na najważniejszą część komunikatu zmieniło się raptem jedno zdanie. Miesiąc temu czekano na “dalszą poprawę na rynku pracy”, dzisiaj czekamy na “jakąś dalszą poprawę na rynku pracy”. Nie pojawiły się również deklaracje w sprawie zmiany wysokości stóp procentowych nie zmienianych już od niemal 7 lat. Co to oznacza w praktyce? W dalszym ciągu nie można wykluczyć podniesienia stóp we wrześniu. Nie można go również uznać za prawdopodobne. W skrócie nic się nie zmieniło a subtelne złagodzenie komunikatu w obliczu tego co dzieje się na świecie niewiele tu wnosi. Jak zareagowały rynki? W momencie publikacji standardowo zwiększyła się zmienność, gdyż pojawiły się znaki zapytania. Gdy okazało się, że jest po staremu rynki wróciły do poprzednich poziomów.

Co stanie się dalej ze stopami procentowymi w największej gospodarce? Oczekiwania mówiły o jednej lub dwóch podwyżkach do końca 2015 roku. Obecnie, o ile w ogóle miałoby dojść to raczej do jednej i to w grudniu. Dla przypomnienia, nie ma posiedzenia FOMC w listopadzie, zatem wątpliwe są decyzje przed dłuższą przerwą w obradach. Warunkiem podwyżki jest inflacja zmierzająca w okolice 2%. Poziom ten nie jest szczególnie wysoki, ale ostatnie odczyty ze względu na spadki cen surowców oscylowały w okolicach zera, zatem jest jeszcze spory bufor. Wszystkie plotki o wzroście stóp działają wzmacniająco na dolara.

W Grecji z powodu “problemów z siecią komputerową”, nie uda się włączyć giełdy w tym tygodniu. Powodem problemów jest strach przed tym co stanie się na giełdzie otwartej po miesięcznym zamknięciu. EBC wyraziło co prawda zgodę na otwarcie giełdy, jednakże w obawie przed ucieczką kapitału nałożono na graczy lokalnych zakaz inwestowania na giełdzie środków z rachunków bankowych. Po otwarciu giełdy istnieje ryzyko, że Grecy w obawie przed dalszym krachem zaczną gwałtownie wyprzedawać posiadane akcje.

Czytaj również:  Aktywność szpiegowska Rosji zmusza USA do zatrudniania emerytowanych rosyjskich oficerów wywiadu

Dzisiaj poznamy serię ważnych danych rynkowych:
9:55 – Niemcystopa bezrobocia,
14:00 – Niemcy – wstępne dane na temat inflacji konsumenckiej,
14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

W nocy poznaliśmy również dobre dane z Japonii. Tamtejsza produkcja przemysłowa rośnie obecnie o 2% w skali roku przy oczekiwaniach na poziomie 1,3%.

EUR/PLN

Komentarz walutowy 30.07.2015 Maciej Przygórzewski- główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Komentarz walutowy 30.07.2015 Maciej Przygórzewski- główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 30.04.2015 do 30.07.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Po ostatnich ruchach w dół formacja ta jest znacznie szersza. Kolejnego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 4,1000 – 4,1050, gdzie w ostatnich dwóch miesiącach znajdowały się ważne minima a obecnie przebiega dolne ograniczenie nowego trendu.

CHF/PLN

Komentarz walutowy 30.07.2015 Maciej Przygórzewski- główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Komentarz walutowy 30.07.2015 Maciej Przygórzewski- główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl